Reklama

Od czego można się uzależnić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Od czego można się uzależnić? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZI Od czego można się uzależnić? Alkohol, marihuana, ecstasy, amfetamina… pozornych poprawiaczy humoru jest sporo. I coś, co miało cię rozluźnić, polepszyć nastrój i odstresować – po czasie niszczy twoje życie rodzinne, zawodowe i ciebie samego. Jeżeli nie przyznasz się do problemu i nie poszukasz pomocy – nie będzie lepiej. Skończysz na dnie.

Są takie dni, gdy każdy ma dość. Stres w pracy, kłótnie w domu, nawarstwiające się problemy. W pewnym momencie jest już tego za dużo, wszystko się kumuluje i nie potrafisz sobie z tym poradzić.

Od czego można się uzaleznić: dobre złego początki

Zaczyna się od drinka przed snem. Na rozluźnienie, by zapomnieć o stresujących sytuacjach w ciągu dnia. Kilka dni i kilka drinków później po alkohol sięgasz już nie przed snem, a po południu, po powrocie z pracy. Drink pomaga odreagować, poczuć się lepiej. Nie kończy się na jednym. Po alkoholu świat jest piękniejszy, mąż mniej denerwujący, a szefa to w sumie nawet da się znieść. No i zaczynasz pić nawet przed pracą, dla kurażu, by przetrwać dzień. Ani się obejrzysz i okazuje się, że to, co było jednym drinkiem po stresującym dniu – zmienia się w ciąg alkoholowy, z którego nie potrafisz wyjść. Zwalniają cię z pracy, rodzina się rozpada, a ty staczasz się na dno. I dopiero wtedy zdajesz sobie sprawę, że problemy, które kiedyś uważałeś za największe – tracą znaczenie przez to, z czym musisz walczyć teraz.

Od czego można się uzależnić: skręt na rozluźnienie?

A może trawka? W weekend, ze znajomymi, dla relaksu. Mówią przecież, że to nic złego, że poprawi ci humor, że będziesz się świetnie bawić. I przestaniesz martwić pracą czy sytuacją w domu. Koleżanka kręci skręta, podaje w kółeczku. Znajomi instruują cię, jak się zaciągać. Bierzesz jednego bucha, drugiego. Skręt idzie dalej. Wszyscy znajomi zdają się być w lepszych humorach, a ty nie czujesz zmiany. „Nie działa” myślisz. To za tydzień spróbujesz jeszcze raz. Wtedy już działa. I podoba ci się. Uwalniasz umysł, bawisz się przy muzyce, nie przejmujesz niczym. Palisz już co weekend, bo co to za impreza bez „maryśki”?

Od czego można się uzależnić: „miękkie” palenie

Później „sobotnie palenie” zmienia się w piątkowe, sobotnie i niedzielne. Później palisz już nawet w poniedziałek. „Jeden skręt przed pracą” – by się nie stresować, cieszyć z dnia, nie martwić niczym. Po czasie okazuje się, że gdy nie zapalisz – nie jesteś w stanie funkcjonować. Jesteś drażliwy, nie panujesz nad emocjami, drżą ci ręce. Początkowo nie wiążesz tego z marihuaną. Bo to przecież „miękki narkotyk, nie uzależnia”. Dopiero później dociera do ciebie, że uzależnienie psychiczne może być gorsze od fizycznego. Tu nie pomogą leki i detoks. Potrzeba silnej psychiki.

Od czego można się uzależnić: szukanie wrażeń

niejszych wrażeń? Znajomy zaproponował pigułkę ze śmiesznym wzorkiem. „Weź, będzie odlot”. Faktycznie, świat stał się inny, wyraźniejszy, zdaje ci się, że widzisz dźwięki, słyszysz kolory. Po ecstasy przekraczasz granice poznawania i odbierania. Odlatujesz. Początkowo okazyjnie, jak ktoś poczęstuje. Później coraz częściej, sam zaczynasz kupować towar, szukasz czegoś nowego, silniejszego. LSD, amfetamina, kokaina, heroina. Bo, jak śpiewała Karolina Czarnecka: „Hera, koka, hasz, LSD – ta zabawa po nocach się śni”.

Od czego można się uzależnić: walka z nałogiem

Jeżeli w porę nie poszukasz pomocy – skończy się w kostnicy. Bo z uzależnienia ciężko wyjść samemu. Pierwszy krok w walce z uzależnieniem to przyznanie się do problemu. Najpierw przed sobą, później przed najbliższymi. Jeżeli nie zrozumiesz, że nie poradzisz sobie sama – sam nikt ci nie pomoże. Bo pomoc jest skuteczna dopiero wtedy, gdy jej naprawdę chcesz. Bo to, że potrzebujesz – wie każdy. Musisz i ty to zrozumieć. I nie bać się mówić o swoim problemie. Grupy wsparcia, psychologowie, specjalistyczne poradnie – z ich pomocą wygrasz z nałogiem. Nie nastąpi to od razu i nie będzie lekko, ale – jeżeli tylko się nie poddasz – zwyciężysz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy