„Poza miłością do Ciebie mam niewiele. Chcę, abyś była zabezpieczona, gdyby coś się ze mną stało” – tak wyjaśnił swoją decyzję żonie. Jan jest jednym z bohaterów kampanii „Napisz Testament #zmiłości”, która ma na celu zachęcenie Polaków do uregulowania spraw majątkowych w trosce o bliskich.
Testament dla coraz młodszych
Choć testamenty kojarzone są głównie z osobami w podeszłym wieku, coraz więcej młodych decyduje się na ich sporządzanie. Jak zauważa Łukasz Martyniec, prawnik specjalizujący się w prawie spadkowym, nowe okoliczności życiowe, jak zmiana pracy, narodziny dziecka, czy zakup nieruchomości, często skłaniają młodych ludzi do rozważenia tej decyzji.
- Podjęcie nowej pracy w innym mieście, lub kraju, narodziny dziecka, wejście w nowy związek, podpisanie umowy kredytowej na zakup domu, czy sprzedaż mieszkania. To tylko kilka z licznych zmian w życiu, które powinny nas skłonić do napisania testamentu i wydania w nim dyspozycji, co ma się stać z naszym majątkiem, gdyby nas zabrakło – mówi Łukasz Martyniec, prawnik i doradca sukcesyjny, CEO Kancelarii Sukcesyjnej sp. z o.o.
Sporządzenie testamentu to sposób na świadome zarządzanie majątkiem oraz uniknięcie problemów, jakie mogą wynikać z dziedziczenia ustawowego.
Poczytałem o testamentach. Notarialny polecano jako najlepszy. Umówiłem się ze znajomą notariusz. Poszło sprawnie. Testament jest. Zapisany w rejestrze. W domu leży w szafie. Taki gest. Może nieromantyczny jak kwiaty, ale mocniej okazujący miłość i troskę o Olgę i naszą przyszłość - mówi Jan Urbanowicz.
Kto decyduje się najczęściej sporządzić testament?
Rodzice małoletnich dzieciPo śmierci rodzica spadek dziedziczą małżonek i dzieci. Gdy dzieci są niepełnoletnie, majątkiem zarządza sąd rodzinny, co może utrudnić sprzedaż wspólnego mieszkania. Testamenty wzajemne, w których małżonkowie wskazują siebie nawzajem jako spadkobierców, mogą to ułatwić.
Dziadkowie, którzy chcą przekazać majątek wnukom
Dziadkowie mogą przekazać majątek wnukom w testamencie, ale rodzicom dzieci przysługuje prawo do zachowku. Testament powinien również wskazywać osobę odpowiedzialną za zarządzanie spadkiem do momentu, gdy wnuki osiągną pełnoletność.
Osoby żyjące w związkach nieformalnych
Osoby w związkach nieformalnych nie dziedziczą ustawowo po zmarłym partnerze. Aby uniknąć tej sytuacji, właściciel majątku powinien sporządzić testament, wskazując partnera jako spadkobiercę.
Podział majątku według własnego uznania
Osoby chcące podzielić majątek według własnych życzeń powinny sporządzić testament, aby przekazać majątek w sposób i proporcjach, które odpowiadają ich woli, zamiast zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego.
Osoby samotne
Osoby samotne bez rodziny mogą zdecydować, co stanie się z ich majątkiem po śmierci, sporządzając testament. Jeśli nie ma spadkobierców ustawowych, majątek przechodzi na gminę ostatniego miejsca zamieszkania lub, jeśli gmina nie jest znana, na Skarb Państwa. Testament pozwala wskazać przyjaciół, bliskie osoby, instytucje takie jak biblioteki czy muzea, oraz fundacje lub stowarzyszenia jako spadkobierców.
Kto odziedziczy nasz majątek, jeśli nie spiszemy testamentu?
Jeśli nie sporządzimy testamentu, spadek po nas otrzymają spadkobiercy ustawowi. Doświadczenie pokazuje, że taki scenariusz w zdecydowanej większości przypadków nie jest zgodny z naszym życzeniem. A jeśli chcemy być pewni, że testament jest sporządzony prawidłowo, zgodnie z wymogami prawnymi, to warto spisać go u notariusza. Testament odręczny, tzw. holograficzny jest zdecydowanie częściej podważany, niż notarialny – podpowiada Łukasz Martyniec.
Chcą obalić mity związane z testamentami
Akcja „Napisz Testament #zmiłości”, której Jan Urbanowicz jest jednym z bohaterów, ma na celu obalenie mitów związanych z testamentami i zachęcenie Polaków do ich spisywania, niezależnie od wieku. Organizatorzy pragną, by Polacy podejmowali świadome decyzje o dziedziczeniu, uwzględniając w swoich testamentach również cele społeczne i organizacje pozarządowe.
- Akcja jest częścią całorocznej, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Napisz Testament”, której celem jest obalanie mitów związanych z testamentami. Pragniemy przekonać Polaków, że testament to jeden z najważniejszych dokumentów porządkujących sprawy majątkowe nie tylko osoby, która go spisuje, ale całej jej rodziny oraz zachęcić do spisywania testamentów na każdym etapie dorosłego życia i uwzględniania w testamentach organizacji pozarządowych lub bliskiego sercu celu społecznego – wyjaśnia Magdalena Gajda, menedżerka kampanii „Napisz Testament”.
Żródło: napisztestament.org.pl
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.