Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, w związku z tym większość z nas zastanawia się co postawić w tym roku na świątecznym stole. W bożonarodzeniowym menu są pewne dania, bez których świąt sobie po prostu nie wyobrażamy. Wśród z nich są z pewnością potrawy, które nasza eksperta kulinarna Justyna Zawieja przygotowała z paniami z Klubu Seniora w Golinie.
Jeśli szukacie więc sprawdzanego przepisu na pyszne pierogi z kapustą i pieczarkami, uwielbianą przez wszystkich rybę po grecku oraz sałatkę śledziową w ciekawym wydaniu dobrze trafiliście. Poniżej znajdziecie przepisy na te przepyszne świąteczne dania.
Przepis na pyszne pierogi z kapustą i grzybami
Składniki:
Nadzienie
- 500 g kiszonej kapusty
- 1 duża cebula
- 300 g pieczarek
- 1 mała marchewka i pietruszka
- 4 łyżki oleju roślinnego
Ciasto pierogowe
porcja klasycznego ciasta pierogowego oraz 2 - 3 cebule, olej roślinny (około 1/2 szklanki).
Przygotowanie farszu
- Kapustę wypłukać na sitku, włożyć do garnka, zalać wodą do przykrycia i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem do miękkości kapusty przez ok. 40 minut. Odcedzić i odcisnąć na sitku.
- W międzyczasie na patelni na 2 łyżkach oliwy zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę (ok. 7 minut). Zdjąć ją z patelni, a jej miejsce włożyć umyte, osuszone i pokrojone pieczarki. Wlać dodatkową łyżkę oleju i smażyć przez ok. 5 minut w międzyczasie co chwilę mieszając.
- Dodać obraną i startą na tarce marchewkę i pietruszkę, smażyć razem przez kolejne 5 minut. W międzyczasie doprawić solą oraz zmielonym pieprzem (ok. 1/2 łyżeczki) i wlać dodatkową łyżkę oleju.
- Dodać odłożoną cebulę, wymieszać i razem podgrzewać przez ok. 2 minuty. Dodać kapustę i smażyć mieszając co chwilę przez ok. 2 minuty. Otrzymane nadzienie zmielić w maszynce o dużych oczkach lub posiekać na desce ewentualnie rozdrobnić w melakserze, lub rozdrabniaczu.
PRZYGOTOWANIE CIASTA I LEPIENIE PIEROGÓW
W czasie gdy gotuje się kapusta przygotować ciasto pierogowe. Odłożyć je na pół godziny, aby odpoczęło (zgodnie ze wskazówkami w PRZEPISIE).
Odkroić 1/2 część ciasta (resztę trzymać pod folią) i rozwałkować je na cienki placek. Wycinać kółka ostro zakończoną szklaneczką (o dowolnej wielkości, w zależności od tego, jak duże pierogi chcemy uzyskać). Resztki ciasta połączyć i ponownie zagnieść.
Nakładać łyżeczką porcję farszu na wycięte krążki, zlepiać brzegi i odkładać na stolnicę. Zagotować osolony wrzątek i włożyć do niego pierwszą partię pierogów.
Gotować przez około 3 minuty (wyłowić 1 pieroga na łyżkę cedzakową i sprawdzić palcem, czy ciasto jest miękkie). Wyłowić resztę pierogów i wyłożyć na talerze.
Podawać z zeszkloną na oleju cebulą (ok. 10 minut, co chwilę mieszając, pod koniec posoloną).
Jak zrobić rybę po grecku? Prosty przepis
Składniki:
- 800 g filetów białej ryby (np. dorsza, morszczuka, miruny, mintaja), mrożonych lub świeżych
- 1/2 kg marchewki
- 150 g pietruszki
- 100 g selera
- 1 duża cebula
- 1 mały por (biała część)
- 3 szklaki wrzącej wody
- przyprawy: 1 łyżeczka soli, 3 ziela angielskie, 1 listek laurowy, po 1/2 łyżeczki: pieprzu, słodkiej papryki, bazylii, oregano
- 1 mały słoiczek (100 g) koncentratu pomidorowego
- olej roślinny do smażenia, np. ryżowy, słonecznikowy
- natka pietruszki do dekoracji
- Ryby rozmrozić i bardzo dokładnie osuszyć papierowymi ręcznikami. Pokroić na kawałki, posypać solą, pieprzem, odłożyć. Marchewkę, pietruszkę i selera obrać i zetrzeć na jarzynowej tarce o grubych oczkach. Przełożyć do garnka i zalać wrzącą wodą, posolić. Gotować przez 15 - 20 minut pod uchyloną pokrywą. Pod koniec dodać ziele angielskie i listek laurowy.
- W czasie gdy warzywa się gotują, można usmażyć rybę: obtaczać ją w mące i smażyć partiami na złoto na rozgrzanym oleju. Odlać trochę wywaru (około pół szklanki) i rozmieszać w nim koncentrat pomidorowy. Cebulę i pora pokroić w półplasterki i zeszklić na patelni na oleju, dodać ugotowane warzywa wraz z wywarem oraz koncentrat, wymieszać i zagotować. Doprawić do smaku solą, pieprzem, papryką, bazylią i oregano.
- Gorące warzywa położyć na usmażonej rybie w naczyniu szklanym lub ceramicznym. Ostudzić, przykryć i schłodzić w lodówce. Potrawę najlepiej przygotować z wyprzedzeniem, aby nabrała smaku (np. dzień wcześniej). Dodatkowo zagęszczą się soki z jarzyn. Przed podaniem udekorować natką pietruszki.
Przepis na wyjątkową sałatkę śledziową podaną w babeczkach
To niekonwencjonalne podanie sałatki śledziowej na pewno zaskoczy domowników i gości. Stereotypy trzeba przełamywać!
Składniki:
- 1 kg śledź w occie
- słoik pieczarek konserwowych
- słoik ogórków konserwowych
- słoik pomidorów suszonych w oliwie
- majonez
- sól i pieprz
Przygotowanie
Płaty śledziowe, wraz z ogórkiem i pieczarkami oraz pomidorami suszonymi należy pokroić w małą kosteczkę, dodać łyżkę majonezu, doprawić do smaku - sól i pieprz.
Propozycja podania
Ważne, aby zaskoczyć gości, podając sałatkę śledziową w korpusie od babeczki (możesz zrobić sama, a możesz kupić gotowe korpusy). Tak podaną sałatkę warto przystroić świeżym, ziolnym koprem.
Chcecie poznać więcej przepisów Justyny
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.