reklama
reklama

Zdrowy kręgosłup, żeby ci służył jak najdłużej

Opublikowano:
Autor:

  Zdrowy kręgosłup, żeby ci służył jak najdłużej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZI Kręgosłup – coraz więcej z nas na niego narzeka, a zdrowy kręgosłup bardzo często nie jest to związany z wiekiem i „zmęczeniem materiału”, a raczej ze stylem życia, odżywianiem itd. Dlaczego zdrowy kręgosłup jest taki ważny dla naszego samopoczucia? Jak sobie pomóc i jak o niego dbać?
reklama

Kręgosłup można porównać do osłony, która chroni biegnący przez nią rdzeń kręgowy. Zbudowany jest z nałożonych na siebie jak pierścienie ponad 30 kręgów. Biegnie od nasady głowy do miednicy. Osłona rdzenia kręgowego to jednak nie jedyna jego funkcja. Jest także podporą naszego ciała, wpływa na to jak się poruszamy oraz jest swoistym stelażem dla mięśni i kości.

Poniżej kilka sposobów jak sobie radzić z różnymi problemami i schorzeniami, ale także jak dbać o kręgosłup, by był zdrowy i służył nam jak najlepiej.

Zdrowy kręgosłup to dobrze funkcjonująca maszyna

Między kręgami, w osi pionowej znajdują się dyski tzw. krążki międzykręgowe. Do czego one służą? Amortyzują wstrząsy i umożliwiają kręgom ruch względem siebie. Każde ich przemieszczenie, przesunięcie czy wypadnięcie zakłóca działanie całości, a to powoduje poważne dolegliwości, które odczuwamy w postaci bólu utrudniającego nam poruszanie.

Jeśli już jednak dojdzie do takiego urazu to powinniśmy szukać pomocy u specjalisty. W imię zasady im szybciej tym lepiej, tu czas nie działa na naszą korzyść. Nawet jeśli oswoimy się z bólem, to dolegliwość sama się nie ustąpi. Konieczne są także działania profilaktyczne, które uchronią przed ponownym urazem.

Najczęściej występujące choroby kręgosłupa to:

– zwyrodnienie kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa)

– dyskopatia (tzw. wypadanie dysku)

– osteoporoza

– zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

– stenoza lędźwiowa

– rwa kulszowa

– lumbago

Zdrowy kręgosłup, pracuj nad tym

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń, który polecają fizjoterapeuci jest metoda MC Kenziego. Zestaw ćwiczeń na bóle kręgosłupa, które pozwolą nie tylko pozbyć się przykrych dolegliwości, ale także usuną przyczyny bólu. Tym samym zapobiegną ponownemu rozwojowi choroby i dzięki temu terapia ta przynosi trwałe efekty. Aby jednak otrzymać taki zestaw ćwiczeń, wraz ze wskazówkami jak je poprawnie wykonywać, należy się udać do specjalisty. Lepiej sami nie eksperymentujmy. Niepoprawne wykonywanie ćwiczeń, czy nieodpowiednio dobranych może nam wyrządzić krzywdę. Jeśli już mamy, po konsultacji ze specjalistą, swój zestaw, to ćwiczenia te mogą być wykonywane samodzielnie w domu, czy w pracy. Potrzebujemy na to 10-15 min dziennie.

Ból pleców a zdrowy kręgosłup, masaż może pomóc

Co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Kiedy już same ćwiczenia nie wystarczą warto skorzystać z masażu, ale…wykonanego w profesjonalnym gabinecie, przez wykwalifikowanego specjalistę. Jest to także świetna forma relaksu i odpoczynku dla ciała. Masaż relaksacyjny pomaga się odprężyć, rozluźnia mięśnie, uspokaja. Natomiast leczniczy ma podobne działanie, ale przede wszystkim stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób, zwłaszcza ortopedycznych.

Co oprócz masażu

Aby wzmocnić nasz kręgosłup albo naprawić to, co już szwankuje, możemy skorzystać z wielu metod: kinezyterapia-gimnastyka lecznicza lub ćwiczenia usprawniające, laseroterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, hydroterapia. Metod jest naprawdę dużo. Przy wyborze warto kierować się przede wszystkim zaleceniami specjalisty.

Zdrowy kręgosłup jeśli potrzebna diagnoza

Najnowsze technologie trafiają i do fizjoterapii i co więcej z powodzeniem są wykorzystywane, aby pomóc w najróżniejszych dolegliwościach. Często przyczyną bólu nie jest stan chorobowy kręgosłupa, a na przykład zbytnie napięcie nerwów, niedowład mięśni. Trzeba to odpowiednio zdiagnozować można przy wykorzystaniu metody EMG Biofeedback. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Na skórze pacjenta umieszcza się dwie elektrody, podłączone do aparatury diagnostycznej. Bardzo czuły sprzęt do badań pozwala zebrać ważne informacje na temat rodzaju dysfunkcji i ułatwia zaplanowanie skutecznej terapii. Mechanizm ten można wykorzystać nie tylko w diagnostyce, ale i dalszej rehabilitacji uszkodzonych nerwów i mięśni.

Dać się „zamrozić” by mieć zdrowy kręgosłup

Krioterapia. Czym tak naprawdę jest i kto może skorzystać ze święcącej tryumfy od dawna w różnych ośrodkach rehabilitacyjnych, czy salonach SPA kriokomory. Zabieg ten wykorzystuje działanie niskich temperatur na całe ciało. Stosowany jest w leczeniu wszelkich schorzeń narządu ruchu, w zmniejszaniu dolegliwości bólowych, obrzęków czy stanów zapalnych, ale także jest wskazany dla osób zdrowych: zmęczonych i przepracowanych. Może stanowić formę odnowy biologicznej. W szybki i efektywny sposób można zregenerować organizm. Niska temperatura powoduje zwiększone wydzielanie hormonu szczęścia -„endorfiny”. Na cykl terapeutyczny składa się 10 zabiegów, w przebiegu których stopniowo wydłuża się czas przebywania w kriokomorze i obniża się temperaturę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama