Badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanford University oraz Nanyang Technological University w Singapurze objęły 108 osób w wieku od 25 do 75 lat. Przez kilka lat obserwowano u nich procesy starzenia na poziomie komórek, białek oraz mikrobiomu – czyli zbioru bakterii, wirusów i grzybów żyjących na skórze oraz wewnątrz ciała.
Proces starzenia nie przebiega jednostajnie
Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że w ciągu życia dochodzi do znaczących zmian w badanych obszarach. Okazało się, że aż w około 81% przypadków zmiany te mają charakter nieliniowy, co oznacza, że proces starzenia nie przebiega jednostajnie tzn. raz postępuje szybciej, a raz wolniej. Szczególnie wyraźne przyspieszenie procesów starzenia zaobserwowano w dwóch okresach życia człowieka tj. około 44. oraz 60. roku życia.Prof. Snyder, jeden z autorów badania, zauważa, że drastyczne zmiany po 60. roku życia nie są zaskakujące, gdyż w tym okresie rośnie ryzyko wielu chorób związanych z wiekiem. Zaskoczeniem dla badaczy okazał się jednak gwałtowny wzrost zmian między 40. a 50. rokiem życia. Początkowo sądzono, że może to być zjawisko charakterystyczne dla kobiet, ze względu na menopauzę i perimenopauzę. Jednak badania wykazały, że równie intensywne zmiany zachodzą w tym czasie u mężczyzn.
Jak zmienia się organizm wraz z wiekiem
Badania wskazują, że w wieku około 44 lat zmiany dotyczą głównie metabolizmu alkoholu, kofeiny i lipidów, a także układu krążenia, skóry i mięśni. Natomiast po 60. roku życia najważniejsze zmiany zachodzą w metabolizmie węglowodanów i kofeiny, regulacji odporności, funkcjonowaniu nerek oraz podatności na choroby układu krążenia.
Wskazówki dla czterdziestolatków i sześćdziesięciolatków
Choć badania wciąż trwają i naukowcy zamierzają dokładniej zbadać, jakie czynniki wpływają na wykryte zmiany, już teraz sugerują, aby w dwóch opisanych okresach życia poświęcać więcej uwagi zdrowiu i kondycji. Osoby w wieku około 40 i 60 lat powinny zwiększyć swoją aktywność fizyczną, aby chronić układ krążenia i utrzymać odpowiedni poziom masy mięśniowej. Dodatkowo, po 40. roku życia zaleca się ograniczenie spożycia alkoholu.źródło: TVN 24
Przeczytaj również:
Komentarze (0)