Kto to jest overthinker?
Nazwa ta pochodzi z języka angielskiego i w dokładnym tłumaczeniu oznacza osobę, która myśli zbyt wiele.Overthinkerzy to ludzie, którzy każdą, nawet najmniejszą myśl rozkładają na dziesiątki, a nawet setki kolejnych, małych myśli. To osoby, które często mocno krzywdzą siebie, zadręczając się myślami na temat popełnionych w przeszłości błędów. Bywa również, że overthinking danego człowieka jest na tyle zaawansowany, że ciężko jest mu normalnie fukcjonować i podejmować spontaniczne, szybkie decyzje. Każda sytuacja, nawet ta, która jeszcze się nie wydarzyła jest dokładnie analizowana.
Czy overthinking jest zaburzeniem lub chorobą?
Myślenie zbyt wiele oczywiście nie jest zaburzeniem, ale z pewnością jest bardzo toksyczne i niezdrowe dla człowieka, który zmaga się z tym problemem. Nadmiernie rozmyślanie może prowadzić do zwiększonego poziomu stresu, poczucia bezradności, bezsenności i obniżonej samooceny, co może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie psychiczne i emocjonalne.Overthinking może prowadzić do wielu nieprzyjemności i choć sam nie jest chorobą, w swoim skutku może prowadzić nawet do pojawienia się mocno zaawansowanej depresji lub być jednym z jej objawów i nie tylko. Nadmierny sposób myślenia może być również przejawem innych zaburzeń, takich jak zaburzenia lękowe czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Jeśli ta przypadłość jest dla kogoś uciążliwym problemem, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozpoznać i poradzić sobie z podstawową przyczyną tego objawu. Zacznij dbać o swoje zdrowie psychiczne. Nie zapominaj, że jest ono niesłychanie ważne,
Jak przestać myśleć i zacząć żyć?
To pytanie, które pewnie zadajecie sobie każdego dnia. Świadczy o tym chociażby fakt, że znaleźliście się tutaj i czytacie ten tekst. Oto kilka kroków, które powinniście wykonać, aby przestać nadmiernie myśleć (“overthinkować”):
1. Odpocznij od technologii: Dla wielu może wydawać się to awykonalne, ale zaufajcie nam — odstawienie na kilka dni czy nawet na parę godzin telefonu, aby odpocząć od milionów bodźców czyhających na nas w sieci, może okazać się kluczowe do zaprzestania myślenia i lepszego samopoczucia.
W dzisiejszych czasach ciągłe korzystanie z technologii może prowadzić do overthinkingu. Spróbuj zrezygnować z korzystania z telefonu, laptopa czy tabletu na jakiś czas i skupić się na innych aktywnościach. Sam zobaczysz, że można świetnie spędzić czas i zająć myśli bez smartfona w dłon
2. Znajdź zajęcie dla swojego umysłu: Jeśli Twój umysł jest zbyt aktywny, warto znaleźć zajęcie, które pochłonie Twoją uwagę. Możesz np.:
- pójść pobiegać,
- czytać książki,
- grać w gry planszowe,
- kolorować,
- uczyć się nowych umiejętności itd.
3. Wykonuj ćwiczenia mindfulness (trening uważności): Mindfulness to technika, która polega na skupieniu uwagi na chwili obecnej. Dzięki praktyce mindfulness możemy nauczyć się kontrolować swoje myśli i skupiać się na teraźniejszości, zamiast zastanawiać się nad przeszłością lub martwić się przyszłością.
Kliknij poniżej, aby obejrzeć ćwiczenia mindfulness, a następnie czytaj dalej artykuł zamieszczony pod filmem.
4. Wyzwól swoje emocje: Często przesadne myślenie wiąże się z emocjami, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć lub przetworzyć. Spróbuj nazwać swoje emocje, zastanowić się nad tym, co je wywołuje i jak możesz sobie z nimi poradzić.
- Jeśli czujesz złość — śmiało, idź na spacer w głąb lasu i wykrzycz to z siebie.
- Jeśli czujesz smutek — porozmawiaj z kimś bliskim lub udaj się do pobliskiego schroniska, wyprowadzić na spacer pieski. Dobre uczynki sprawią, że poczujesz się fantastycznie.
- Jeśli czujesz do siebie żal - znajdź przyczynę tego uczucia i rób wszystko, aby z każdą chwilą stawać się lepszą wersją siebie.
6. Praktykuj powszechne techniki relaksacyjne np. głębokie oddychanie, progresywną relaksację mięśni lub słuchanie muzyki relaksacyjnej.
Bardzo ważne, zapamiętaj!
- Pamiętaj, że to Ty masz kontrolę nad swoimi emocjami, a nie na odwrót. Musisz zwyczajnie znaleźć w sobie siłę do ich ogarniania.
- Pamiętaj, że każdy ma inny sposób radzenia sobie z nadmiernym myśleniem. Warto eksperymentować z różnymi technikami i znaleźć taką, która najlepiej działa dla Ciebie.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.