Jedzenie kontra zimowy blues

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Jedzenie kontra zimowy blues - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera W zimowe dni, gdy szarość za oknem i chłód sprzyjają melancholii, często sięgamy po ulubione przysmaki – od pocieszającej czekolady po rozgrzewające ciasta. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak te zimowe rozkosze kulinarne wpływają na nasze samopoczucie? Okazuje się, że nasze wybory żywieniowe mogą mieć znaczny wpływ na nastrój.

Endorfiny

Jest jednak trochę prawdy w tym, że czekolada nas uszczęśliwia. Spożywanie gorzkiej czekolady uwalnia endorfiny, serotoninę i dopaminę, nasze naturalne antydepresanty. Na nasze nieszczęście, uważa się, że efekty te są krótkotrwałe.

Nasz organizm uwalnia endorfiny, kiedy zmagamy się ze stresem, bólem lub lękiem, co ma złagodzić objawy i pobudzić odczuwanie przyjemności. Odpowiadają one też za tzw. euforię biegacza (kiedy w trakcie intensywnych ćwiczeń odczuwasz nową falę energii czy siły). Endorfiny wytwarzane są w naszym organizmie w sposób naturalny, zaś ich większe ilości uwalniane są podczas jedzenia. Naszą uwagę powinniśmy w szczególności skierować na ostre papryczki. Zawarta w nich kapsaicyna, która odpowiada m.in. za ostry smak, sprawia że mózg jest przekonany, iż odczuwamy ból i uwalnia więcej endorfin.

Serotonina

Jedną z głównych ról serotoniny jest wsparcie regulacji nastroju. Powstaje ona z aminokwasu zwanego tryptofanem, który pozyskujemy z diety. Chociaż nie jesteśmy w stanie wchłaniać serotoniny bezpośrednio z jedzenia, możemy uzyskać niezbędne do jej produkcji aminokwasy, głównie z orzechów, serów, czerwonego mięsa i innych bogatych w białko produktów.

Większość serotoniny uwalnia jelitowy układ nerwowy, następnie wędruje ona do mózgu. Udowodniono, że u osób ze zdrową mikroflorą jelitową, czyli taką, gdzie pożyteczne bakterie zamieszkują nasz układ pokarmowy, występuje zwiększona produkcja serotoniny. Zadbaj więc o przyjmowanie odpowiednich ilości rozpuszczalnego błonnika, który można znaleźć m.in. w płatkach owsianych, różnych rodzajach fasoli, soczewicy i owocach.

Dopamina

Dopamina pełni wiele funkcji, odgrywa też rolę w reakcjach emocjonalnych naszego organizmu. Do tworzenia tego hormonu nasz organizm wykorzystuje aminokwas zwany tyrozyną. Udowodniono, że kurkumina, aktywny składnik kurkumy, podnosi stężenie dopaminy.

Pożywienie o niskim i wysokim IG

Posiłki składające się z większej ilości składników o niskim IG (indeksie glikemicznym), np. płatków owsianych, brązowego ryżu lub pełnoziarnistego makaronu, świetnie wspomagają utrzymywanie odpowiedniego poziomu energii. Są one trawione powoli, co pomaga w utrzymaniu dobrej koncentracji, a także może poprawiać nasze funkcje poznawcze. Pożywienie o wysokim IG, takie jak ciasta, słodycze i produkty słodzone mogą prowadzić do załamania energetycznego i w konsekwencji do poczucia zmęczenia. Możesz poczuć nagły przypływ energii, niedługo po którym nastąpi charakterystyczny „zjazd”.

Jak zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych?

Istnieje wiele składników odżywczych, witamin i składników mineralnych, niezbędnych nam do utrzymania organizmu w zdrowiu. Niektóre z nich odgrywają też ważną rolę dla funkcjonowania mózgu.

  • Magnez odgrywa niewielką rolę dla zdrowia mózgu, jego główną funkcją jest regulacja poziomu energii oraz wspomaganie funkcjonowania mięśni i nerwów. Uważa się, że pomaga on nam w radzeniu sobie ze stresem i lękiem, zwiększając poziom niektórych neuroprzekaźników[8]. Jedz produkty takie jak jarmuż, szpinak czy nasiona, aby dostarczać sobie więcej magnezu.
    • Cholina jest również istotna dla zdrowia mózgu. Produkty bogate w cholinę to np. jajka, łosoś i wołowina.
    • Chrom to kolejny ze składników mineralnych niezbędnych do produkcji serotoniny. Oprócz brokułów i ziemniaków w chrom obfitują pełnoziarniste produkty spożywcze, takie jak brązowy ryż i płatki owsiane.
    • Omega-3 to niezbędne tłuszcze, których potrzebujemy w swojej diecie, zaś spożywanie niektórych kwasów tłuszczowych omega-3 na odpowiednim poziomie może zredukować lęk i stres. Doskonałym źródłem omega-3 są tłuste ryby, algi morskie, siemię lniane, nasiona chia i orzechy włoskie
Odpowiednie nawadnianie

Na okrągło słyszymy o „8 szklankach dziennie”, ale odpowiednie nawadnianie jest naprawdę ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Regularne uzupełnianie płynów pomaga w koncentracji. Wyjątkowo dobrze nadaje się do tego woda, ponieważ pomaga dostarczać składniki odżywcze do mózgu, wspomagając pamięć, skupienie i poprawiając nasz nastrój.

Huel

Jeżeli z trudem przychodzi Ci dodanie wszystkich poprawiających nastrój składników do swojego jadłospisu, zdaj się na Huel. Te produkty zawierają wszystkie z 26 niezbędnych witamin i składników mineralnych, w tym cholinę, węglowodany o niskim IG, niezbędne kwasy omega-3, białka pochodzenia roślinnego i niewiele cukru. To idealne rozwiązanie, gdy chcesz mieć pewność, że jesz najwyższej jakości posiłki dające Ci dokładnie to, czego potrzebujesz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE