Zacznijmy jednak od pytania: czy pomidor to warzywo, czy owoc? Odpowiedź zależy od perspektywy, z jakiej na niego patrzymy.
Z botanicznego punktu widzenia to owoc, ponieważ powstaje z kwiatu i zawiera nasiona, co jest charakterystyczne dla tej grupy.
Jednak w kuchni traktujemy go najczęściej jak warzywo, dodając go do sałatek, sosów czy zup, które zwykle kojarzymy z warzywami.
Ciekawostką jest, że w 2001 roku Unia Europejska oficjalnie uznała pomidora za owoc, co miało swoje konsekwencje w kwestii przepisów podatkowych, w tym związanych z VAT-em.
Dlaczego pomidor jest taki zdrowy?
Pomidor to prawdziwa skarbnica składników odżywczych, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Zawiera witaminy C, K, B6, minerały takie jak potas i magnez, oraz przeciwutleniacze, z których najważniejszy to likopen. Pomidory wspierają zdrowie serca, mogą zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów, poprawiają wzrok i mają działanie przeciwzapalne.Pomidor jest wszechstronny – można go jeść na wiele sposobów, zarówno na surowo, jak i gotowany, w sałatkach, sosach, a nawet w koktajlach. Już jeden duży pomidor dostarcza 25% dziennego zapotrzebowania na witaminę E, która chroni przed uszkodzeniami komórek i stresem oksydacyjnym oraz zapobiega hemolizie czerwonych krwinek. Co więcej, likopen, który zawiera pomidor, zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za pogorszenie wyglądu skóry.
Pomidor jest także bogaty w witaminę C, która wzmacnia odporność organizmu oraz przyspiesza gojenie się ran. Dodatkowo witaminy z grupy B wspierają układ nerwowy, witamina K zapobiega zakrzepom krwi, a niacyna reguluje metabolizm cukru we krwi.
Poza pomidorami na liście najzdrowszych owoców możemy znaleźć również cytryny, truskawki, pomarańcza oraz grejpfruty.
Zobacz także:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.