Reklama

Jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową? Oto poradnik i najlepsze sposoby

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ćma bukszpanowa w ogrodzie

Jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową? Oto poradnik i najlepsze sposoby - Zdjęcie główne

canva | foto ćma bukszpanowa w ogrodzie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Ćma bukszpanowa (cydalima perspectalis) to owad, który atakuje głównie bukszpan, ale może również występować na innych roślinach z rodziny bukszpanowatych. To wielki wróg ogrodników, który swoje szkody zaczyna wyrządzać już w kwietniu. Jak z nią walczyć? O tym dowiesz się już za chwilę!

Jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa to szkodnik atakujący bukszpan, który powoduje znaczne uszkodzenia w liściach i gałęziach. Oto kilka sposobów, jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową:

 1. Usuń ręcznie: Można usuwać jaja i larwy ręcznie z bukszpanu. Zazwyczaj jaja i larwy można znaleźć na dolnej stronie liści. Usuwanie ich ręcznie może pomóc w kontrolowaniu populacji ćmy bukszpanowej.
 2. Stosowanie insektycydów: Stosowanie środków owadobójczych jest skutecznym sposobem na zwalczanie ćmy bukszpanowej. Jednak przed użyciem insektycydów należy przeczytać instrukcję i zachować ostrożność, aby uniknąć szkodzenia ludziom i zwierzętom.
 3. Stosowanie pułapek feromonowych: Pułapki feromonowe są skutecznym sposobem na kontrolowanie populacji ćmy bukszpanowej. Są to specjalne pułapki z feromonami, które przyciągają samce ćmy i uniemożliwiają im rozród.
 4. Przycinanie i usuwanie uszkodzonych części roślin: Uszkodzone części bukszpanu należy usuwać i usuwać z ogrodu. W ten sposób można kontrolować populację ćmy bukszpanowej i zapobiegać dalszym szkodom.
 5. Stosowanie naturalnych środków: Można używać naturalnych środków, takich jak olejek z neem, aby zwalczać ćmę bukszpanową. Olejek z neem jest skutecznym środkiem przeciwko szkodnikom i jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt.
Ważne jest, aby działać szybko i skutecznie, aby kontrolować populację ćmy bukszpanowej i zapobiegać dalszym szkodom. Zawsze należy stosować się do zaleceń producentów i zachować ostrożność przy stosowaniu środków owadobójczych.

5 sposobów na zwalczenie ćmy bukszpanowej

Oto 5 sposobów na zwalczenie ćmy bukszpanowej:

 1. Usuwanie ręczne: Można usunąć jaja i larwy ćmy bukszpanowej ręcznie, korzystając z rękawiczek ogrodniczych. Jaja i larwy są zazwyczaj obecne na dolnej stronie liści bukszpanu. Usunięcie ich ręcznie może pomóc w kontrolowaniu populacji szkodnika.
 2. Stosowanie pułapek feromonowych: Pułapki feromonowe zawierają feromony, które przyciągają samce ćmy bukszpanowej. Gdy samce wpadną do pułapki, nie będą w stanie rozmnażać się, co ogranicza populację szkodnika.
 3. Stosowanie środków owadobójczych: Istnieją różne środki owadobójcze, które można stosować przeciwko ćmie bukszpanowej. Należy jednak pamiętać, że niektóre środki mogą zaszkodzić także innym owadom i bezpieczeństwu ludzi i zwierząt. Zawsze należy dokładnie przeczytać etykietę i zastosować się do zaleceń producenta.
 4. Przycinanie i usuwanie uszkodzonych części roślin: Uszkodzone części bukszpanu, na których mogą znajdować się jaja i larwy ćmy bukszpanowej, należy usunąć i wyrzucić. Zapobiegnie to rozwojowi populacji szkodnika i ograniczy dalsze szkody w ogrodzie.
 5. Stosowanie naturalnych metod: Można również stosować naturalne metody zwalczania ćmy bukszpanowej, takie jak stosowanie oleju mineralnego lub ekstraktu z czosnku. Te naturalne środki pomagają odstraszyć ćmę bukszpanową, ale należy pamiętać, że ich skuteczność może być ograniczona w przypadku dużych populacji szkodnika.
Ważne jest, aby zastosować się do odpowiednich środków zaradczych w zależności od rozmiaru populacji ćmy bukszpanowej i rozmiaru ogrodu. W przypadku dużych infestacji najlepiej skonsultować się z profesjonalnym ogrodnikiem lub specjalistą od szkodników, aby uzyskać bardziej szczegółowe wskazówki dotyczące zwalczania ćmy bukszpanowej.

Naturalne sposoby na zwalczanie ćmy bukszpanowej

 1. Olej mineralny: Olej mineralny jest naturalnym środkiem, który może pomóc w zwalczaniu ćmy bukszpanowej. Należy wymieszać 1 łyżkę stołową oleju mineralnego z 1 litrem wody i wylać na bukszpan. Olej mineralny zatyka pory larw i uniemożliwia im oddychanie, co powoduje ich śmierć. Należy jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie oleju mineralnego może zaszkodzić roślinom.
 2. Ekstrakt z czosnku: Czosnek ma właściwości odstraszające, co czyni go skutecznym naturalnym środkiem przeciwko ćmie bukszpanowej. Należy zmiażdżyć kilka ząbków czosnku i wymieszać z wodą. Następnie należy wylać na bukszpan, aby odstraszyć ćmę. Ta metoda może pomóc w ograniczeniu populacji ćmy bukszpanowej, ale może też zniekształcić zapach bukszpanu.
 3. Roztwór mydła: Roztwór mydła może pomóc w zwalczaniu ćmy bukszpanowej poprzez usunięcie powłoki ochronnej, co powoduje ich śmierć. Należy wymieszać 1 łyżkę stołową płynnego mydła do naczyń z 1 litrem wody i wylać na bukszpan. Można również dodać kilka kropel olejku eterycznego, takiego jak olejek miętowy, aby wzmocnić efekt.
 4. Pułapki feromonowe: Pułapki feromonowe to naturalne rozwiązanie na zwalczanie ćmy bukszpanowej. Pułapki te zawierają substancje, które przyciągają samce ćmy, co uniemożliwiając im rozmnażanie. W ten sposób ogranicza się liczbę nowych osobników i kontroluje populację ćmy bukszpanowej.
 5. Stosowanie roztworu octu: Roztwór octu jest naturalnym środkiem, który może pomóc w zwalczaniu ćmy bukszpanowej. Należy wymieszać 1 łyżkę stołową octu jabłkowego z 1 litrem wody i wylać na bukszpan. Octan w roztworze zabija jaja i larwy ćmy.
Ważne jest, aby zastosować się do odpowiednich środków zaradczych w zależności od rozmiaru populacji ćmy bukszpanowej i rozmiaru ogrodu. Naturalne metody są zwykle mniej toksyczne i bardziej przyjazne dla środowiska niż chemikalia, ale ich skuteczność może być ograniczona w przypadku dużych populacji szkodnika.

Znacie jeszcze jakieś sposoby na walkę z ćmą bukszpanową? Dajcie znać w komentarzu.

Przeczytaj również:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy