reklama
reklama

Najważniejsze rzeczy, które musisz zrobić w styczniu w ogrodzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Autoportret

Najważniejsze rzeczy, które musisz  zrobić w styczniu w ogrodzie - Zdjęcie główne

Kinga Latecka radzi, co zrobić w styczniu w ogrodzie | foto Autoportret

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Oto spis rzeczy, które warto zrobić w ogrodzie lub dla ogrodu w styczniu. To dobry miesiąc na bielenie drzew, stratyfikację nasion, sprawdzenie roślin, szczególnie tych kwitnących. Możemy w tym miesiącu zasadzić choinkę. Kiedy i jak wykonać te czynności? Dlaczego warto sprawdzać rośliny przykryte agrowłókniną? O tym właśnie piszę w tym tekście.
reklama

Styczeń jest miesiącem, w którym nasz ogród pogrążony być powinien w zimowym śnie. Większość roślin przeszła w stan spoczynku, ale są i takie, które pod wpływem wysokich, jak na zimę, temperatur zaczęła wypuszczać kwiaty. 

Chcesz poznac kwaity, które kwitną zimą? Sprawdź tu:

Co musimy zrobić w ogrodzie zimą

Już z początkiem stycznia rozpoczęły kwitnienie pierwsze wiosenne krzewy jak: oczary czy kaliny wonne. Obecnie z dnia na dzień coraz więcej pąków i kwiatów pokazują ciemierniki. Pąki zawiązały również przebiśniegi i cyklameny dyskowate. Taka aura zmusza nas do bycia czujnymi, byśmy w razie pojawienia się przymrozków mogli okryć wszystkie wrażliwe na ujemne temperatury rośliny. Pamiętajmy, że to kwiatostany roślin są najbardziej wrażliwe na kilku- lub kilkunastostopniowe przymrozki i mrozy. 

Jakie jeszcze zadania powinniśmy wykonać w tym miesiącu w ogrodzie? Oto lista najbardziej istotnych prac. 

Kiedy malujemy pnie drzew owocowych?

Początek stycznia to dobry czas na bielenie drzew. Nigdy nie wiemy, kiedy temperatura spadnie znacząco poniżej zera i zabieg ten będziemy musieli odłożyć na później. Wykorzystajmy zatem pogodę i w słoneczny, ciepły dzień zabezpieczmy pnie drzew przed spękaniami mrozowymi. 

Czy malowanie pni ochroni drzewo przed szkodnikami?

Bardzo często ogrodnicy malują pnie, by uchronić drzewo przed szkodnikami. Niestety zabieg bielenia nie chroni i nie zwalcza szkodników. Robimy to po to, by zabezpieczyć korę przez uszkodzeniami spowodowanymi przez mróz i świecące słońce, nagrzewające korę drzew. Nigdy też nie malujmy drzew wiosną. Nie ma to wówczas najmniejszego sensu. Chyba że robimy to w celach estetycznych, bo podoba nam się pomalowane drzewo.

Co to jest stratyfikacja nasion i kiedy ją zrobić?

Na początku stycznia w sklepach ogrodniczych pojawiły się w sprzedaży nasiona kwiatów, warzyw i ziół. Wybór jest ogromny. Zapewne wielu z nas wie już, jakie warzywa posieje w tym roku w ogrodzie. Ci, którzy tego nie wiedzą, mają jeszcze czas na planowanie. 

Zwykle nasiona warzyw nie wymagają stratyfikacji. W przypadku roślin kwitnących, zwłaszcza bylin, jest zupełnie inaczej. Wiele z nich powinno przejść wyżej wspomniany proces, by mogło prawidłowo wykiełkować. Stratyfikacja nasion to proces, który ma na celu przerwanie lub skrócenie okresu odpoczynku nasion. Przeprowadza się ją w miesiącach zimowych w celu skuteczniejszego przyspieszenia kiełkowania. 

Jak przeprowadzić stratyfikację nasion

Stratyfikacja polega na traktowaniu przez określony czas nasion chłodem lub chłodem i ciepłem na przemian. Wykonuje się ją od stycznia do końca lutego. Wówczas są największe mrozy. 

Proces stratyfikacji może być przeprowadzony w domowych warunkach, piwnicy i na dworze. W tym ostatnim przypadku należy wykorzystywać naturalne warunki klimatyczne i przeprowadzać stratyfikację, wykorzystując ujemne temperatury. Rośliny porastające naturalne siedliska samoczynnie przechodzą cykl wegetacyjny. Te, które rosną w ogrodach, w większości przypadków wymagają naszej pomocy. 

Przesadzamy choinkę do ogrodu

Jeśli zdecydowaliście się w tym roku na zakup żywego drzewka z systemem korzeniowym, można je teraz wysadzić do gruntu. Musi być jednak dodatnia temperatura, ziemia nie może być zamarznięta, choinka w mieszkaniu nie wypuściła pędów i co najważniejsze była wcześniej zahartowana. Jeżeli chcemy dać drzewku drugie życie, ten ostatni czynnik jest bardzo ważny. Jeśli nie, musimy w pierwszej kolejności przygotować je do wyniesienia na zewnątrz. Jak to zrobić? 

Drzewko wystawiamy z mieszkania do chłodniejszego pomieszczenia np. garażu. Następnie po kilku dniach, jeśli temperatura jest dodatnia, przenosimy na stałe do ogrodu. Znajdźmy dla niego dobre miejsce. Zastanówmy się także nad tym, gdzie nasze drzewko wysadzić. Miejmy na uwadze to, że znacznie urośnie. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych działek np. przy domach szeregowych lub działek znajdujących się na ROD. Po wysadzeniu pamiętajmy o regularnym podlewaniu, ale z umiarem, gdyż zbyt dużo wody spowoduje gnicie korzeni. 

Kiedy i jak zaplanować ogród warzywny

Zima to także dobry czas na planowanie. Wykorzystując długie zimowe wieczory, możemy zacząć planować, co i gdzie chcielibyśmy posadzić w nadchodzącym sezonie ogrodowym. Planując nasadzenia w ogrodzie warzywnym, możemy wykorzystać metodę współrzędną uprawy warzyw, kwiatów i ziół. Najwygodniej będzie stworzyć na większej kartce papieru projekt i wyrysować na nim warzywa, które chcielibyśmy uprawiać. Czasu na ten wybór nie mamy zbyt wiele, ponieważ w najbliższych dwóch miesiącach będziemy wysiewać pomidory, warzywa kapustne, kwiaty i zioła. Przemyślmy dobrze, jakie warzywa oraz zioła najbardziej lubimy i wybierzmy dla nich odpowiedniego sąsiada na grządce.

Kiedy należy zdjąć agrowłókninę? Być może już teraz 

W przypadku długotrwałych dodatnich temperatur koniecznie sprawdzajmy okryte wcześniej rośliny, czy ich pąki nie zaczęły puszczać przyrostów. Najrozsądniej będzie, jeśli temperatura jest stale dodatnia, lekko je odkryć lub całkowicie zdjąć osłony. Gdy zabezpieczyliśmy rośliny agrowłókniną odwiążmy ją. Jeśli jest naprawdę ciepło i temperatura przekracza 7-10 stopni, zdejmijmy okrycia, osuszmy i schowajmy je w suche miejsce np. do garażu. Gdy będzie potrzeba wyciągniemy je i ponownie wykorzystamy. 

Obserwujcie cebule, bulwy i karpy

To bardzo ważne. Raz na dwa tygodnie przejrzyjmy wszystkie cebule, bulwy oraz karpy, by w razie pojawienia się choroby grzybowej uratować nieporażone rośliny. Pamiętaj, aby temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 8-10 stopni C. Jeśli karpy lub cebule obłożyliśmy gazetami, można je wymienić na nowe, suche. W przypadku pojawienia się pleśni, należy usunąć całą roślinę, na której wystąpiła. 

Jak sadzić w domu pietruszkę i dymkę

W mieszkaniu możemy uprawiać kiełki. W sezonie zimowym zwykle brakuje nam witamin. Pierwsze warzywa w ogrodzie pojawią się dopiero za trzy miesiące. Do tego czasu możemy uprawiać je na kuchennym parapecie. Również możemy sadzić cebulkę dymkę oraz pietruszkę. Wystarczy włożyć połowę korzenia pietruszki do donicy wypełnionej ziemią i utrzymywać wilgotność podłoża. Z górnej części korzenia po dwóch tygodniach wypuści natka, którą będziemy mogli wykorzystywać do sałatek, zup czy surówek. Warto również dodać świeże listki do pesto. 

Wysadzać możemy także cebulę dymkę. Najlepsze będzie korytko lub średniej wielkości doniczka. Pamiętajmy, że dymkę zasypujemy tylko do połowy ziemią i zbyt często nie podlewamy. Po upływie siedmiu dni  od posadzenia będziemy mieli pierwszy szczypiorek do sałatki czy jajecznicy.

Jak widzicie w styczniu ogrodnicy mają również pełne ręce roboty. Zchęcam do  sledzenia na bieżąco moich porad i polubienia profilu Magazynu Ona na Facebooku

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama