Reklama

Jak przesadzić choinkę do ogrodu, żeby się przyjęła. Krok po kroku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak przesadzić choinkę do ogrodu, żeby się przyjęła. Krok po kroku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Jak przesadzić choinkę do ogrodu? Kinga Latecka podpowiada krok po kroku, jak dobrze przesadzić świąteczne drzewko, by rosło w naszym ogrodzie długo. Dowiesz się, kiedy posadzić drzewko i jak hartować.

Warto kupić drzewko choinkowe w donicy z systemem korzeniowym po to, by móc po świętach przesadzić je do ogrodu. Drzewka choinkowe trzeb jednak  nabywać od sprawdzonego sprzedawcy, najlepiej prosto z plantacji, wówczas będziemy mieli pewność, że kupiona przez nas choinka nie ma mocno okrojonego systemu korzeniowego. Niestety, zdarza się bardzo często, szczególnie w przypadku drzewek kupionych w marketach, że korzeń jest zbyt mocno przycięty i takie drzewko nie ma żadnych szans na przyjęcie się w naszym ogrodzie.

Kiedy przesadzić choinkę do ogrodu

Jeśli zdecydowaliście się w tym roku na zakup żywego drzewka z systemem korzeniowym, można je wysadzić do gruntu na początku lub w połowie stycznia. Jakie warunki muszą być, aby przesadzenie choinki powiodło się?

  • Musi być dodatnia temperatura na dworze, 
  • ziemia nie może być zamarznięta, 
  • choinka w mieszkaniu nie wypuściła pędów i co najważniejsze 
  • choinka była wcześniej zahartowana. 

Jeżeli chcemy dać drzewku drugie życie, ten ostatni czynnik jest bardzo ważny. Jeśli nie, musimy w pierwszej kolejności przygotować je do wyniesienia na zewnątrz. Jak to zrobić? 

Jak zahartować choinkę przed posadzeniem

Drzewko wystawiamy z mieszkania do chłodniejszego pomieszczenia np. garażu. Następnie po kilku dniach, jeśli temperatura jest dodatnia, przenosimy na stałe do ogrodu. Znajdźmy dla niego dobre miejsce. Zastanówmy się także nad tym, gdzie nasze drzewko wysadzić. 

Gdzie posadzić choinkę w ogrodzie

Miejmy na uwadze to, że nasza choinka znacznie urośnie, dlatego wybór miejsca jest bardzo ważny. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych działek np. przy domach szeregowych lub działek znajdujących się na Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Jeśli drzewo sadzimy obok domu, płotu czy innych zabudowań pamiętać powinniśmy o uwzględnieniu rozmiarów jego korony po kilkunastu latach.

Co zrobić, gdy na korzeniach choinki jest juta?

W przypadku drzew z zabezpieczoną bryłą korzeniową jutą zostawiamy ją na bryle. Nie rozcinamy i nie wyjmujemy. Juta za kilka lat całkowicie się rozłoży

Jak posadzić choinkę, żeby się przyjęła 

Sposób sadzenia drzewka choinkowego jest bardzo podobny do sadzenia innych gatunków drzew. Sprawdź krok po kroku jak zrobić to prawidłowo.  

  • Przede wszystkim musimy wykopać odpowiednio duży dołek o średnicy przynajmniej dwukrotnie większy niż średnica bryły korzeniowej naszego drzewka. W ten sposób umożliwimy roślinie rozrośnięcie korzeni jeszcze tej jesieni.
  • Wykopaną ziemię warto wzbogacić dodatkiem kwaśnej ziemi. Jeśli w tym miejscu rosły inne krzewy podłoże powinno być wymienione.
  • Część ziemi powinno się wsypać na dno dołka, resztę należy zostawić, by wypełnić pustą przestrzeń.
  • W przygotowanym dołku odmierzamy głębokość bryły korzeniowej, dopiero później umieszczamy w nim drzewo. Bryła korzeniowa powinna znajdować się na poziomie powierzchni otaczającego gruntu. 
  • Dobrze obsadzoną bryłę korzeniową ostrożnie przysypujemy ze wszystkich stron mieszanką kwaśnej ziemi. Glebę wokół pnia delikatnie udeptujemy stopami, uzupełniając ubytki.
  • Wokół pnia formujemy okrągłą grobelkę mniej więcej na szerokość szpadla. Przy podlaniu woda nie powinna rozlewać się na boki. 

Po wysadzeniu pamiętajmy o regularnym podlewaniu, ale z umiarem, gdyż zbyt dużo wody spowoduje gnicie korzeni. 

Przeczytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy