reklama
reklama

Bostonka: objawy, leczenie, porady lekarza

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKO Bostonka, bostońska grypa, choroba bostońska - trzy nazwy określają jedną chorobę, która co roku powraca. Jej objawy mylimy czasem z innymi chorobami, np. ospą wietrzną. Wysypka, gorączka, ból gardła, nudności, to najczęstsze objawy. Bostonka występuje przeważnie u dzieci, ale chorują również dorośli.
reklama

Na bostonkę choruje dziś coraz większa liczba osób i wygląda na to, że wirus zagościł w Polsce na dobre. Najczęściej dotyka ona maluchy w wieku od 3 do 10 lat, choć zdarza się, że chorują na nią także dorośli.  Objawy grypy bostońskije bywają bardzo uciążliwe. Jak rozpoznać chorobę oraz w jaki sposób ją leczyć? O tym piszemy poniżej.

Co to jest bostonka, choroba bostońska 

Bostonka, którą pierwszy raz zaobserwowano i opisano właśnie w Bostonie, wywoływana jest przez wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów. Choroba często mylona jest z anginą lub ospą wietrzną, bowiem pierwsze jej objawy są bardzo podobne do tych chorób

Objawy grypy bostońskije 

Wirus bostoński to inaczej „choroba stóp, dłoni i ust”, ponieważ właśnie w tych okolicach najczęściej występują zmiany skórne. Początkowo przyjmują one postać czerwonych plamek, grudek natomiast później zmieniają się w bolesne pęcherzyki z płynem surowiczym. Inne ojawy to:

  • wysoka gorączka,
  • bóle gardła 
  • nudności
  • wysypka, która z czasem rozprzestrzenia się i zlewa w duże czerwone plamy. 
-Szczególnie uciążliwe dla chorego są pęcherzyki w jamie ustnej, to one powodują największy ból w trakcie jedzenia, picia, a nawet podczas przełykania śliny - mówi dr Buczyńska-Górna, pediatra.

Jak można się zarazić bostońską grypą

Bostonka jest chorobą zakaźną przenoszoną w bardzo szybkim tempie drogą kropelkową i pokarmową, dlatego najczęściej chorują na nią dzieci przebywające w dużych skupiskach, żłobkach czy przedszkolach. Picie ze wspólnego kubka, zabawa tą samą zabawką, zwyczajne kichnięcie w pobliżu kolegów czy po prostu obecność w przedszkolu lub szkole jednego zarażonego dziecka, może spowodować prawdziwą epidemię.

Jak ustrzec dziecko przed bostonką

Choć bostonka jest chorobą wysoce zaraźliwą, zazwyczaj nie zagraża naszemu życiu. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby jej zapobiec. Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę są codzienne nawyki higieniczne naszego dziecka. Bardzo ważne jest, by uczulić maluchy na to, by po każdym skorzystaniu z toalety, spacerze, zabawie w parku czy przed jedzeniem, dokładnie umyły ręce. Powinniśmy także uczyć je, aby nie wkładały zabawek do budzi, zasłaniały usta i nos podczas kichania bądź kaszlu. Ważne jest to, by nie korzystały z cudzych sztućców, kubków czy talerzy.

Rodzice również mogą zapobiegać epidemii bostonki, chociażby przebierając malucha zaraz po powrocie z przedszkola czy szkoły. Należy także częściej prać jego ubrania.   Zabawki oraz przybory szkolne powinni przemywać płynami antybakteryjnymi. Warto pamiętać, że duże skupiska ludzi są idealnym środowiskiem do rozwoju choroby. W czasie zwiększonego ryzyka dobrze jest nieco ograniczyć wizyty w kinie czy supermarkecie. W okresie infekcyjnym poziom odporności naszego dziecka jest nieco obniżony.

Leczenie bostonki

Bostonka jest chorobą wirusową, leczy się ją objawowo i choć powikłania występują rzadko, to nie powinniśmy zbyt długo zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeżeli zauważymy charakterystyczne objawy, dobrze abyśmy zgłosili się po pomoc do pediatry. Lekarz po obejrzeniu dziecka, przebadaniu i ocenie jego stanu, zaleci odpowiednie leczenie.  Zwykle zaleca się pacjentom stosowanie środków przeciwbólowych. Jeżeli mamy do czynienia z wysoką temperaturą, to także środków przeciwgorączkowych. Musimy zadbać o to, by dziecko piło dużą ilość wody oraz jak najrzadziej dotykało zmian skórnych, które towarzyszą chorobie.

Bostonka - co robić z pęcherzykami?

Wysypkę i charakterystyczne pęcherzyki należy pielęgnować wodnym roztworem gencjany. Unikajmy rozdrapywania zmian, ponieważ może prowadzić to do zakażenia skóry oraz tkanki podskórnej, co będzie wymagało antybiotykoterapii.

-Przydadzą się leki łagodzące świąd i unikanie długich kąpieli oraz przegrzewania dziecka - radzi dr Buczyńska-Górna. Ze względu na to, że choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia ważne jest, aby maluch w okresie leczenia - od trzech do siedmiu dni - pozostawał w domu oraz nie kontaktował się z rówieśnikami.

Czy bostonka jest groźna?

Choć bostonka jest chorobą wysoce zaraźliwą, zazwyczaj nie zagraża naszemu życiu. Zwykle przebiega łagodnie, a powikłania pojawiają się rzadko.

-Nie powinniśmy jednak jej lekceważyć, gdyż opisywane są przypadki powikłań w postaci zapalenia opon mózgowych czy zapalenia mózgu – przestrzega dr Buczyńska-Górna.

Przeczytaj też:

Tekst aktualizowany 24 lutego 2022 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama