reklama

Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie? Zacznij od tego prostego kroku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie? Zacznij od tego prostego kroku - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZIZbliża się sezon grzewczy, a Ty zastanawiasz się, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Jest jedna kluczowa czynność, którą warto wykonać przed rozpoczęciem sezonu, aby zmniejszyć koszty ogrzewania.
reklama

Jedną z najważniejszych czynności, którą warto wykonać przed rozpoczęciem okresu grzewczego, jest odpowietrzenie grzejników. Dlaczego to takie istotne i jak się do tego zabrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego warto odpowietrzać grzejniki?

W trakcie użytkowania systemu centralnego ogrzewania w instalacji często zbiera się powietrze. Powoduje to zakłócenia w prawidłowej cyrkulacji wody, co obniża efektywność działania grzejników. Oto kilka objawów, które mogą świadczyć o obecności powietrza w układzie:

  • Chłodna górna część grzejnika - jeśli górna część grzejnika pozostaje chłodna, podczas gdy dolna jest gorąca, to znak, że w grzejniku zalega powietrze, które uniemożliwia pełne nagrzewanie.
  • Bulgotanie i gwizdy- słyszalne odgłosy, takie jak bulgotanie czy gwizdanie, to oznaka, że w grzejnikach znajduje się powietrze.
  • Nierównomierne ogrzewanie pomieszczenia - gdy grzejniki nie pracują prawidłowo, możesz zauważyć trudności w utrzymaniu równomiernej temperatury w całym pomieszczeniu.
 

reklama

Zapowietrzone grzejniki, sprawiają, że koszty ogrzewania wzrastają, ponieważ system grzewczy musi pracować intensywniej, aby zapewnić odpowiednią temperaturę.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzenie grzejnika to czynność, którą można wykonać samodzielnie. Nie wymaga specjalistycznych umiejętności, a jedynie kilku podstawowych narzędzi:

Klucz do odpowietrzania grzejników: Jest to mały, prosty klucz, który można nabyć w większości sklepów budowlanych.
Naczynie: Posłuży do zebrania wody, która może wypłynąć podczas odpowietrzania.
Ściereczka: Ułatwi utrzymanie czystości i ochroni podłogę przed ewentualnym zalaniem.

Instrukcja krok po kroku:

Przygotuj miejsce pracy: Pod zaworem odpowietrzającym, który zazwyczaj znajduje się w górnej części grzejnika, połóż ściereczkę i naczynie, aby złapać wodę.
Otwórz zawór: Delikatnie odkręć zawór odpowietrzający za pomocą klucza, kierując otwór w stronę naczynia. Usłyszysz, jak powietrze zaczyna uchodzić.
Odpuszczaj powietrze: Gdy z grzejnika wypływa powietrze, usłyszysz syk. Po chwili zacznie wypływać woda – to znak, że grzejnik jest już odpowietrzony.
Zamknij zawór: Gdy zacznie wypływać tylko woda, zamknij zawór, aby uniknąć dalszego wycieku.

reklama

Warto zaznaczyć, że jeśli po pierwszym odpowietrzeniu grzejnik nadal nie działa prawidłowo, warto powtórzyć tę czynność, upewniając się, że cały system został prawidłowo odpowietrzony.

Również w trakcie sezonu warto co jakiś czas sprawdzić stan grzejników – jeśli zauważysz, że przestają równomiernie się nagrzewać, ponowne odpowietrzenie może być konieczne.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama