- Dlaczego okna w domu parują?
- Krol 1: Co zrobić, aby okna nie parowały?
- Krok 2: Rośliny, które pochłaniają wilgoć i oczyszczają powietrze
- Krok 3: Samodzielnie wyreguluj okno na tryb zimowy
- Jak samodzielnie ustawić okno na zimę?
- Krok 4: Samodzielnie przygotuj roztwór z alkoholu i gliceryny
- Krok 5: Domowej roboty, tani pochłaniacz powietrza
Dlaczego okna w domu parują?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, parowanie okien ma miejsce najczęściej jesienią lub zimą. Dzieje się tak, ponieważ szybka jest naturalną barierą chroniącą ogrzane pomieszczenie przed wdarciem się zimnego powietrza. Wilgotne i ciepłe powietrze w mieszkaniu w kontakcie z szybą schładza się i produkuje kropelki wody, które zamieniają się w parę osiadającą na oknie.
Krol 1: Co zrobić, aby okna nie parowały?
Pierwszym krokiem, na który powinniśmy się zdecydować jest oczywiście uszczelnienie okna, a najlepiej przewietrzanie pomieszczenia. Codzienne wietrzenie pokoju, w którym pojawia się problem pozwala skutecznie go zwalczyć oraz zmniejszyć częstotliwość osadzania się pary. Dzięki cyrkulacji powietrza pozbywamy się ciepła, które w kontakcie z wilgocią produkuje na szybie krople wody. Świeże powietrze jest pierwszym krokiem do zażegnania problemu parujących szyb.Jeśli jednak nie chcecie, aby wasz pokój się wychłodził, proponujemy inne, skuteczne metody. W tym celu pomogą wam rośliny.
Krok 2: Rośliny, które pochłaniają wilgoć i oczyszczają powietrze
Istnieją domowe rośliny, które skutecznie pochłaniają wilgoć w domu i polepszają jakość powietrza. Co lepsze - jeśli Twoje okna parują, oznacza to, że w pomieszczeniu znajduje się dużo wilgoci. Wilgoci, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Oznacza to, że wymienione niżej rośliny automatycznie nie wymagają specjalnej uwagi. Wśród nich znajdują się m.in.:
- oplątwa
- chamedora
- paproć
- skrzydłokwiat
- bluszcz
- sansewieria
- zielistka
Krok 3: Samodzielnie wyreguluj okno na tryb zimowy
Zimno wieje Ci z okna i dlatego unikasz jego dodatkowego uchylania? Sprawdź, czy jest ono ustawione na tryb zimowy. Nie każdy o tym wie, ale każde okno posiada w sobie śrubę do przekręcania, którą reguluje się je na tryb letni lub zimowy. Większość ludzi od momentu zakupu okien zostawia je ustawione na tryb przeznaczony na cieplejsze dni i noce. Spokojnie, każdy z was samodzielnie może ustawić okna na tryb zimowy. W tym celu pomoże wam zwykły imbus lub nóż.
Jak samodzielnie ustawić okno na zimę?
Kliknij poniżej i obejrzyj poradnik, a następnie czytaj dalej.
Krok 4: Samodzielnie przygotuj roztwór z alkoholu i gliceryny
Do walki z parującymi oknami może przydać się również mieszanka alkoholu z gliceryną. Ten drugi składnik kupimy w każdej aptece. Do przyrządzania roztworu potrzebne będą:
- butelka z rozpylaczem (może być po zużytym detergencie)
- 100 ml alkoholu etylowego lub czystej wódki
- 10 ml glicerolu
Pamiętaj: Roztwór ten nie usuwa wilgoci z pomieszczenia, a jedynie zapobiega parowanu okien.
Krok 5: Domowej roboty, tani pochłaniacz powietrza
W okresie jesienno-zimowym na półkach sklepowych możemy spotkać wiele produktów pod nazwą “pochłaniacz powietrza”. Czy wiedzieliście, że ów pochłaniacz możecie wykonać samodzielnie za zaledwie kilka groszy? Wystarczy, że udacie się do sklepu celem zakupienia ryżu w woreczkach, które następnie należy położyć na parapecie. Ryż to naturalny pochłaniacz wilgoci, który potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Nie bez powodu telefon, który wpadnie nam do wody lub ulegnie zalaniu wkładamy automatycznie pomiędzy ryż.Znacie inne domowe sposoby, o których nie napisaliśmy? Dajcie znać w komentarzu.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.