Czy wiedzieliście o tym, że istnieją miejsca, w których możecie nauczyć się wykonywać piękny makijaż pośmiertny? Tak, tak, dobrze czytacie. Coraz więcej osób marzy o tym, aby wyglądać dobrze podczas swojego pogrzebu. Przecież nie jest to nic zaskakującego. Wiele osób już za życia ma zakupiony garnitur bądź sukienkę do trumny. Czemu więc nie zaplanować ostatniego make-upu?
Jak się nazywa osoba od przygotowania zwłok?
Jeśli nie słyszeliście wcześniej o takim zawodzie jak tanatokosmetolog — śpieszymy z wyjaśnieniem. Tanatokosmetolog to inaczej balsamista. Osoba, która kompleksowo przygotowuje zwłoki do pogrzebu. Zawód ten wymaga jedynie ukończenia odpowiedniego kursu, który trwa kilka dni. Praca ta jest dobrze opłacana, co z pewnością zachęca ludzi do korzystania ze szkoleń.
Tanatokosmetolog – kim jest i co potrafi?
W skrócie mówiąc: przygotowuje on zwłoki do pogrzebu.Tanatokosmetolog to osoba, która specjalizuje się w pielęgnacji ciała po śmierci. Zajmuje się ona przygotowaniem zwłok do pogrzebu poprzez wykonywanie różnych zabiegów kosmetycznych, takich jak:
- mycie,
- depilacja,
- nakładanie makijażu
- układanie włosów itp.
Jedną z najbardziej znanych i najstarszą Polsce szkół, która oferuje tego typu kursy jest Pathomed z Łomianek. Właśnie w tym miejscu możecie odbyć kursy takie jak:
- tanatokosmetyka — toaleta pośmiertna
- laborant sekcyjny
- tanatopraksja i wizaż
- tanatopraksja „master”
Co się robi z ciałem przed pogrzebem?
Przygotowanie zwłok nieboszczyka podlega wielu procesom. Począwszy od toalety pośmiertnej, która polega na umyciu ciała zmarłego, ogoleniu oraz założeniu ubrań i blokad mających na celu powstrzymanie wycieku płynów ustrojowych z ciała poprzez tanatopraksje aż do makijażu.Interesuje Cię temat śmierci? Przeczytaj więcej artykułów na ten temat TUTAJ.
Jak zostać laborantem sekcyjnym?
Laborant sekcyjny to osoba, która odpowiada za przeprowadzanie sekcji zwłok. Zadaniem tej osoby jest również przygotowywanie preparatów mikroskopowych oraz prowadzenie dokumentacji związanej z przeprowadzonymi sekcjami. Mówiąc prościej — przejście przez taki kurs pozwala nam nauczyć się postępowania ze zwłokami podczas wykonywania sekcji.
Czym jest tanatopraksja i jak zdobyć ten zawód?
Podobnie jak w przypadku powyższych specjalizacji, aby zostać tanatopraktykiem, należy przejść przez kilkudniowy kurs szkoleniowy.Obejmuje on różne czynności, takie jak: mycie, dezynfekcja i układanie ciała, a także ewentualne rekonstruowanie uszkodzeń ciała i uzupełnianie braków skóry. Tanatopraksja jest często stosowana w przypadku osób, które chcą mieć pogrzeb z otwartą trumną. Zabieg ten polecany jest w szczególności, gdy zachodzi konieczność opóźnienia daty pogrzebu. Ciało poddane zabiegowi może przebywać w temperaturze pokojowej przez kilka dni bez obaw o stan estetyczny zmarłego. Ciekawostką jest, że zabieg ten przyszedł do nas z Europy Zachodniej, gdzie prawie 100% ciał nieboszczyków jest mu poddawane.
Mówiąc inaczej — zadaniem tanatopraktyka jest skuteczne zachowanie ciał osób zmarłych w dobrym stanie i opóźnienie zmian pośmiertnych i nadanie naturalnego wyglądu.
Podsumowując: ciałami osób zmarłych może zajmować się każdy z Was. Wystarczy ukończyć odpowiednie kursy i posiadać predyspozycje do wykonywania tego zawodu.
Jesteście zainteresowani tym tematem? Co myślicie o takich szkoleniach? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.