Roślina, z której powstaje napar, czyli klitoria ternateńska była od dawna wykorzystywana w medycynie ze względu na swoje właściwości lecznicze. W tym artykule dowiesz się, jakie dokładnie są te właściwości i dlaczego warto włączyć niebieską herbatę z klitorii do codziennej diety.
Niebieska herbata - z czego jest pozyskiwana?
Klitoria ternateńska jest naturalnie występującą rośliną pnącą w Afryce, ale można ją znaleźć również w innych częściach świata, takich jak Indonezja czy Ameryka. Jej piękne, niebiesko-fioletowe kwiaty, osiągają 3-4 centymetry średnicy i składają się z dużego, okrągłego płatka z żółtą plamą w środku. W górnej części tego płatka można zauważyć dwa mniejsze, faliste płatki. Owoce klitorii to płaskie strąki o długości od 5 do 12 centymetrów, zawierające od 6 do 10 nasion.
Skład niebieskiej herbaty
Klitoria posiada imponującą zawartość składników odżywczych, w tym:
- Antocyjany - to właśnie one odpowiadają za niebieski kolor rośliny i wykazują działanie przeciwnowotworowe.
- Flawonoidy -posiadają właściwości antyoksydacyjne.
- Laktony - działają przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i antywirusowo.
- Fitosterole - pomagają obniżać poziom cholesterolu.
- Terpenoidy - posiadają właściwości przeciwzapalne.
Niebieska herbata — źródło witamin
Niebieska herbata jest także znakomitym źródłem witamin, w tym witaminy C, która odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie. Pomaga we wchłanianiu żelaza, wzmacnia układ odpornościowy i przyspiesza proces gojenia się ran. Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który utrzymuje naszą skórę, włosy i paznokcie w dobrej kondycji. Działa także jako antyoksydant, chroniąc organizm przed wolnymi rodnikami i toksycznymi substancjami.Niebieska herbata zawiera także witaminy z grupy B, które odgrywają kluczowe role w organizmie, regulując układ nerwowy, krwiotwórczy, przewodzenie impulsów nerwowych i przemianę materii.
Niebieska herbata - korzyści dla zdrowia
Dzięki swojemu bogatemu składowi niebieska herbata wykazuje wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, w tym:
Wspomaganie układu nerwowego
Może pomagać w łagodzeniu stanów lękowych i depresji oraz poprawiać pamięć i koncentrację.
Ochrona układu krążenia
Regularne picie niebieskiej herbaty może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, obniżając poziom stresu i regulując ciśnienie krwi.
Zdrowy wzrok
Dzięki witaminie A może wpłynąć na poprawę zdolności wzroku, a antocyjany przyczyniają się do regeneracji rodopsyny, co jest szczególnie ważne dla widzenia nocnego.
Działanie przeciwzapalne
Antocyjany mogą pomóc w hamowaniu procesów zapalnych w organizmie, co może być korzystne w przypadku stanów przewlekłych, takich jak zapalenie trzustki.
Potencjalne działanie przeciwnowotworowe
Fitosterole zawarte w niebieskiej herbacie mogą pomóc w profilaktyce chorób nowotworowych, szczególnie raka jelita grubego.
Jak parzyć niebieską herbatę?
Aby cieszyć się korzyściami niebieskiej herbaty, ważne jest odpowiednie parzenie. Woda powinna mieć temperaturę między 90 a 100°C, a czas zaparzenia suszu wynosi około 3 minut. Można także przygotować napar z suszu kwiatów klitorii - blue cha, stosując dwie łyżeczki na jedną filiżankę o pojemności 250 ml. Napój charakteryzuje się głębokim, ziemisto-drzewnym smakiem, z wyraźnymi nutami ziołowymi i świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Przeczytaj także:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.