- Jakie nowotwory najczęściej dotykają mężczyzn w Polsce?
- Jakie badania profilaktyczne powinni przeprowadzić mężczyźni?
- Na czym polega badanie jąder i czy boli?
- Na czym polega badanie USG jąder, czy boli?
- Jak zbadać prostatę?
- Gdzie zrobisz darmowe badania profilaktyczne mężczyzn w ramach programu “Mosznowładcy”?
Kobiety powinny namówić swoich facetów do badania. Możecie też zrobić to razem.
Jakie nowotwory najczęściej dotykają mężczyzn w Polsce?
Według badań najczęstszym nowotworem, który dotyka mężczyzn, jest rak prostaty. Okazuje się, że 1 na 9 mężczyzn po 70 roku życia choruje na nowotwór gruczołu krokowego.Niestety, ten typ raka dotyka coraz młodszych mężczyzn. Dlatego warto się badać, bo wczesne wykrycie zmian daje bardzo duże szanse na wyleczenie.
Podobnie jest z nowotworem jąder, który zagraża przede wszystkim młodym mężczyznom, przed 40 rokiem życia. W grupie ryzyka są również nastolatkowie.
Dobra wiadomość jest taka, że wcześnie wykryty rak jąder jest wyleczalny w 95%. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.
Jakie badania profilaktyczne powinni przeprowadzić mężczyźni?
Najważniejsze badania profilaktyczne dla mężczyzn to badania gruczołu krokowego oraz jąder. Dzięki akcji "Mosznowładcy" możecie skorzystać z nich bezpłatnie.Poniżej piszemy o tym, jak przeprowadzić badania. Jedno z nich możesz wykonać sama swojemu partnerowi.
Na czym polega badanie jąder i czy boli?
W Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn. Jest wyleczalny prawie w 100%, ale pod warunkiem, gdy zostanie wcześnie wykryty. Jak to zrobić?Podstawą jest samobadanie. Trzeba je wykonać raz w miesiącu po ciepłym prysznicu.
Jądra należy wziąć obie dłonie i delikatnie dotykać sprawdzając, czy nie ma zmian, asymetryczności. Warto dlatego popatrzeć sobie na nie w lustrze i porównać.
W tym badaniu zdecydowanie kobiety mogą pomóc swoim partnerom. Warto też przeprowadzić badanie USG jąder.
Na czym polega badanie USG jąder, czy boli?
Badanie USG jąder jest bezpieczne i bezbolesne. Przeprowadza się je na leżąco. Diagnosta pokrywa żelem głowicę aparatu USG i przykłada do ciała i przesuwając po nim.Przed badaniem nie musisz przeprowadzać depilacji.
Jak zbadać prostatę?
Profilaktyka nowotworów prostaty opiera się na dwóch rodzajach badań:
- pierwsze to sprawdzenie poziomu PSA we krwi. Badanie przeprowadzisz w każdym laboratorium, w którym pobiera się krew
- drugie to tradycyjne badanie palpacyjne gruczołu krokowego, które przeprowadzi lekarz urolog.
Gdzie zrobisz darmowe badania profilaktyczne mężczyzn w ramach programu “Mosznowładcy”?
Badania profilaktyczne możesz przeprowadzić w każdym miejscu w Polsce. O skierowanie warto poprosić lekarza rodzinnego. Możesz też wykonać je prywatnie.Można też skorzystać z badań przeprowadzanych w kilku miastach Polski w ramach programu "Mosznowładcy" (tutaj więcej informacji.) Odbywają się one w listopadzie.
Przeczytaj też
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.