Stosując mak w kuchni najczęściej wybieramy ten niebieski, który z łatwością kupimy w każdym sklepie spożywczym. Inna jego odmiana, czyli biały mak to produkt, który kojarzymy głównie z tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi. Nadzienie z białego maku i bakalii to obowiązkowy składnik tego słodkiego przysmaku.
Czym różni się biały mak od niebieskiego?
Biały mak jest nieco słodszy od tradycyjnego i ma delikatny orzechowy posmak. Wyróżnia go również większa delikatność i miękkość. W celu wydobycia pełni aromatu warto biały mak podprażyć na suchej patelni, dzięki czemu jego smak stanie się jeszcze bardziej wyrazisty.W Polsce biały mak jest mało popularny, za wyjątkiem oczywiście 11 listopada. Jednak w kuchni wschodniej, szczególnie indyjskiej jest częstym składnikiem wielu potraw.
Biały mak to skarbnica składników odżywczych
Biały mak jest doskonałym źródłem składników odżywczych, takich jak białko, błonnik, witaminy i minerały. Te małe ziarenka dostarczają organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3, które są znane ze swoich korzyści dla serca i mózgu. Ponadto mak jest również bardzo bogatym źródłem miedzi, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza i witaminy B. Dzięki tym składnikom może wspierać zdrowie kości, układu krwiotwórczego oraz nerwowego.Biały mak powinien zagościć szczególnie w diecie osób, które mają niedobory wapnia. Ponieważ już 100 gramów maku pokrywa w 144 procentach zapotrzebowania organizmu na ten składnik.
Biały mak redukuje ryzyka chorób serca
Badania sugerują, że mak może pomóc w obniżeniu ryzyka chorób serca. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3 korzystnie wpływają na poziom cholesterolu we krwi i ciśnienie tętnicze. Biały mak obniża poziom złego cholesterolu LDL i podwyższa poziom zdrowego HDL. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i pozytywnie wpływa na tworzenie i funkcjonowanie czerwonych krwinek.
Jak włączyć biały mak do diety?
Biały mak można wykorzystywać na wiele sposobów. Dodaje wyjątkowego smaku i chrupkości jako dodatek do sałatek, musli, jogurtu, pieczywa i innych potraw. Można również używać go do przygotowywania makowych ciasteczek i innych słodkości.Jednak należy pamiętać, że mak jest kaloryczny i ciężkostrawny. Nie jest wskazany dla dzieci poniżej 2. roku życia oraz osób mających problemy z układem pokarmowym.
Przeczytaj także:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.