reklama

Dni Krwi Pępowinowej. Matki będą mogły przekazać krew do banku komórek macierzystych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Dni Krwi Pępowinowej. Matki będą mogły przekazać krew do banku komórek macierzystych - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKOW 14. miastach Polski będzie można oddać krew pępowinową do publicznego banku komórek macierzystych oraz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego
reklama

W Polsce co 40 minut ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi lub innej poważnej choroby układu krwiotwórczego. Bardzo często kluczem do leczenia m.in. białaczek, chłoniaków, szpiczaków, anemii, oraz chorób metabolicznych są krwiotwórcze komórki macierzyste. Jednak znalezienie dawcy, który będzie dla chorującego „genetycznym bliźniakiem” nie jest łatwym zadaniem. 

Dlaczego? Tłumaczy Natalia Banasik, Starsza koordynatorka ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS.

„Pomimo ponad 40 milionów potencjalnych dawców szpiku na świecie i ponad 2 milionów w Polsce, nadal są sytuacje, gdy w bazie potencjalnych dawców szpiku nie ma osoby zgodnej z pacjentem, która dzieląc się cząstką siebie, mogłaby pomóc mu wygrać z chorobą. Fundacja DKMS każdego dnia stara się nawiązywać współprace, które pozwalają poszerzać ideę dawstwa szpiku wśród społeczności. Wspólna akcja PBKM oraz Fundacji DKMS pokazuje, że mając podobną misję można łączyć siły, aby pomagać kolejnym Pacjentom”.

reklama

Dni Krwi Pępowinowej 2023

Już 6 listopada rusza kampania Dni Krwi Pępowinowej, której organizatorami są Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) oraz Fundacja DKMS. Jej głównym celem jest nie tylko zwiększenie bazy zarejestrowanych Dawców szpiku i pozyskanie próbek krwi pępowinowej do banku publicznego, ale także podniesienie świadomości społecznej o kluczowej roli komórek macierzystych w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych i metabolicznych.

Gdzie można oddać krew pępowinową i zostać dawcą szpiku?

W ramach tego przedsięwzięcia w wybranych szpitalach w Polsce będzie możliwość oddania krwi pępowinowej na cele publiczne. Jednocześnie, wszyscy obecni na oddziale będą mogli zarejestrować się jako potencjalni Dawcy szpiku kostnego. Konsultanci Medyczni chętnie udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania.

reklama

Każdy Dawca szpiku, w zależności od liczby przeprowadzonych procedur, otrzyma odznakę honorową. Ponadto, dzieci, których rodzice zdecydowali się oddać krew pępowinową, otrzymają specjalny certyfikat „Najmłodszego Honorowego Dawcy Krwi Pępowinowej”. 

„Jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy połączyć siły z Fundacją DKMS w tej ważnej inicjatywie.Wspólna akcja to wyraz naszej determinacji w dążeniu do poprawy zdrowia publicznego i wsparcia chorych w Polsce. Każda zebrana próbka komórek macierzystych, każdy nowy potencjalny Dawca, to nadzieja dla kogoś, kto walczy o zdrowie i życie. Wierzymy, że dzięki naszej współpracy, możemy przyczynić się do zwiększenia szans na powodzenie leczenia wielu pacjentów”, mówi lek. Tomasz Baran Wiceprezes Zarządu PBKM.  

reklama

źródło: kuźnia PR

Przeczytaj także:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama