reklama
reklama

SIBO to coraz częściej diagnozowane zaburzenie. Zmaga się z nim Anna Lewandowska

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

SIBO to coraz częściej diagnozowane zaburzenie. Zmaga się z nim Anna Lewandowska - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWA Objawy SIBO mogą przypominać inne choroby układu pokarmowego, co bardzo często utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Niedawno o swojej walce z SIBO opowiedziała Anna Lewandowska.
reklama

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, znany jako SIBO, staje się coraz częściej diagnozowanym zaburzeniem wśród pacjentów z dolegliwościami przewodu pokarmowego.

Anna Lewandowska choruje na SIBO

Anna Lewandowska to znana sportsmenka i edukatorka żywieniowa, która od lat inspiruje i namawia kobiety do zdrowego trybu życia. Uznawana powszechnie za okaz zdrowia kilka dni temu zamieściła InstaStory, w którym napisała:

Co by tu zjeść słodkiego? Póki co, trzymam low FODMAP, ze względu na SIBO... Kto z was zmagał się z tym problemem?

Co to jest SIBO?

SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, wynika z obecności nadmiernej ilości bakterii w jelicie cienkim. W warunkach fizjologicznych, mikroflora jelitowa skupia się głównie w okrężnicy, ale w przypadku SIBO równowaga ta ulega zaburzeniu.

Jak objawia się SIBO?

Najczęstszym symptomem SIBO są wzdęcia, ale mogą także występować biegunki, bóle brzucha, nudności, zaparcia, a nawet utrata masy ciała, zmęczenie czy niedobory pokarmowe. Badania laboratoryjne mogą wykazać niedobory witamin, takich jak B12 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E). SIBO może powodować również problemy psychiczne.

Przyczyny SIBO

SIBO często wiąże się z zespołem jelita drażliwego, ale może występować również w wyniku innych zaburzeń, takich jak dysfunkcje motoryki przewodu pokarmowego, anomalie w budowie anatomicznej przewodu pokarmowego (jak w uchyłkowatości jelita cienkiego lub po operacji), osłabienie odporności (często u osób zakażonych HIV), oraz różnorodne czynniki, w tym problemy z trawieniem i wchłanianiem (w przypadku chorób takich jak przewlekłe zapalenie trzustki, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroby wątroby, mukowiscydoza, celiakia).

Jak zdiagnozować SIBO?

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest test oddechowy z glukozą lub laktulozą. Komórki ludzkie nie posiadają zdolności do wytwarzania wodoru i metanu. Obecność tych gazów w wydychanym powietrzu świadczy o tym, że część węglowodanów czy białek nie zostaje wchłonięta na poziomie błony śluzowej jelita, lecz ulega fermentacji z udziałem drobnoustrojów jelitowych. Gazy te przenikają do krwiobiegu, następnie do płuc i są eliminowane podczas wydychania.

Leczenie SIBO

Leczenie SIBO powinno być ukierunkowane przede wszystkim na znalezienie przyczyny. Antybiotykoterapia jest często pierwszym wyborem, mającym na celu eliminację nadmiernego rozrostu bakterii. W przypadku nawrotów lub nieskuteczności antybiotyków konieczne może być powtórzenie terapii, lub użycie innych substancji. Warto także uwzględnić suplementację w przypadku stwierdzonych niedoborów pokarmowych.

Co to jest FODMAP?

FODMAP to skrót od angielskiego terminu Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols, co oznacza "fermentujące oligo-, di-, i monosacharydy oraz poliole". Ten termin jest używany do opisania grupy węglowodanów, które podlegają procesowi fermentacji w jelitach i nie są efektywnie rozkładane i wchłaniane przez organizm w jelicie cienkim.

Dieta Low FODMAP jak działa?

Dieta Low FODMAP jest stosowana do łagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego (IBS). Obejmuje ograniczenie spożycia produktów o wysokim poziomie FODMAP przez pewien czas, zwykle kilka tygodni. Po tym okresie stopniowo wprowadza się z powrotem różne pokarmy, eliminując jedynie te, które nasilają objawy. Celem diety jest ustalenie, które pokarmy z grupy FODMAP są tolerowane przez jelita, a które wywołują symptomy IBS. To zrozumienie pomaga w opracowaniu bardziej zrównoważonej diety, mniej restrykcyjnej niż dieta Low FODMAP.

Czego nie można jeść w diecie Low FODMAP

Zaleca się unikanie spożywania niektórych owoców, takich jak jabłka, śliwki, brzoskwinie czy arbuz, oraz warzyw, w tym kalafiorów, kapusty, grochu, soczewicy i buraków. Warto również ograniczyć spożycie nabiału, takiego jak lody, serki wiejskie i jogurty, oraz unikać czekolady mlecznej i białej, przetworzonego mięsa, pieczywa oraz produktów z mąki pszennej i jęczmiennej.

źródło: pacjent.gov.pl, ncez.pzh.gov.pl

Przeczytaj także:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama