Co to jest ganglion?
Ganglion to górka na ciele pojawiająca się w wyniku produkcji nadmiernej ilości stawowego płynu. Mówiąc najprościej – jest to galaretowata torbiel wypełniona gęstą mazią lub płynem.Wielu ludzi bagatelizuje problem występowania u nich ganglionów nie wiedząc często o tym, że to z pozoru niegroźne schorzenie potrafi odebrać człowiekowi władze w rękach. Dowiedz się więcej i pamiętaj — Twoje zdrowie jest najważniejsze!
Guzki pod skórą — co to jest?
Wbrew pozorom obecność płynów w jamach naszych stawów jest bardzo istotna i pożądana przez ludzki organizm. Fizjologicznie płyn ten chroni nasze wewnętrzne powierzchnie kostne i chrzęstne przed ocieraniem. Niestety, u niektórych ludzi ilość mazi produkowana przez organizm jest o wiele większa, przez co nadmiar płynu szuka ujścia. Wskutek tego powstają gangliony, czyli podskórne torbiele, które mogą wymagać operacyjnego usunięcia.Zobacz zdjęcia ganglionów w galerii na górze artykułu.
Bolące torbiele Bakera i nie tylko
Postanowiliśmy zapytać o jakość życia z ganglionami osób, które udało nam się namierzyć. Jeden z nich to mężczyzn, który ma je na nogach, druga osoba to kobieta żyjąca z nimi właśnie w nadgarstkach.Pan Przemysław ma je w nogach
Jak długo borykasz się z tym problemem?
Te kulki w nogach mam już od ponad 8 lat. Nie mogę przejść z plecakiem nawet stu metrów, bo guzki szybko twardnieją i muszę usiąść… - mówi Przemek
Jakie działania zalecił Ci lekarz?
Doktor w szpitalu powiedział mi, żebym kupił sobie rajstopy uciskowe albo tabletki przeciwbólowe. Drugi specjalista zalecał mi USG doppler.
Pani Violetta żyje z torbielami w nadgarstkach
Od jak dawna z tym żyjesz i jak utrudnia Ci to życie?
Od 15 lat. Strasznie boli, gdy dużo dźwigam. Ortopeda powiedział mi, że trzeba je usunąć bo z czasem mogą mi unieruchomić mięśnie ręki.
Jak pozbyć się ganglionów?
Niestety, ale można zrobić to tylko operacyjnie. Klasyczny zabieg polega na przesunięciu nad guzem skóry z leżącymi pod nią tkankami. Ma to na celu ułatwienie dotarcia do miejsca, w którym torbiel jest połączona z torbą stawową. Podczas wycinania ganglionu omija się więzadła. W taki sposób lekarz pozostawia otwór w ścianie torebki, który samoistnie się zamyka.
Znacie kogoś, kto boryka się z opisanym problemem? A może sami zauważyliście u siebie takie kulki? Dajcie znać w komentarzu.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.