Reklama

Miał być udany wieczór, był koszmar. Strzeż się pigułki gwałtu!

Opublikowano:
Autor:

Miał być udany wieczór, był koszmar. Strzeż się pigułki gwałtu! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWA Agata obudziła się przerażona w hotelowym pokoju naga. Nie wiedziała, że ten cudowny przystojniak, którego poznała wczoraj wrzucił jej pigułkę gwałtu do drinka.

To miał być cudowny wieczór. Agata umówiła się z przyjaciółmi w jednym z  lokali. Przyłączył się do nich przystojny mężczyzna, którego dziewczyna znała z widzenia. Wszystko wskazywało na to, że będzie to niezapomniany wieczór. Był. Agata obudziła się przerażona w hotelowym pokoju naga.  Nie wiedziała, że ten cudowny przystojniak wrzucił jej pigułkę gwałtu do drinka.

Pamięta, jak wyszła do toalety. Potem film się urwał

Agata  umówiła się na „zwykłe” weekendowe wyjście ze znajomymi. Mieszkała w małym miasteczku, w którym wszyscy wszystkich znają. Podchodząc do baru w jednym z lokali zwróciła uwagę na mężczyznę, którego znała z widzenia. Po pewnym czasie przyłączył się do ich trójki, zwyczajnie jak to w klubach bywa. Potoczyła się rozmowa, Agata poczuła, że bardzo szybko udało się nawiązać im kontakt. To była przyjemna, swobodna rozmowa, na temat pracy, dzieci. Nie był nachalny, wulgarny. Czuła się kokietowana, ale to było po prostu „ładne”, nie budziło poczucia zagrożenia.

Nowo poznany znajomy stawiał jej piwo, zawsze ten sam alkohol, jednak dopiero znacznie później uświadomiła sobie, że tylko oni mieli inne szklanki niż pozostali goście lokalu. Przyjaciele, z którymi przyszła, byli obok, ale wychodzili na zewnątrz na papierosa, zwyczajny sobotni wieczór. Agata w czasie pobytu w tym klubie raz odeszła od baru, poszła do toalety, to jeszcze pamięta bardzo dokładnie. Reszty nie. Nie umie określić, kiedy straciła świadomość. Nie pamięta nic z dalszych 5-6 godzin.

Obudziła się naga

Pamięć wróciła rano, kiedy obudziła się naga w hotelu. Nie mogła sobie przypomnieć, jak się tam znalazła. Czuła tylko takie wewnętrzne pretensje – przecież to kompletnie nie było w jej stylu! Nie robiła takich rzeczy. Nie piła także takiej ilości alkoholu, żeby urwał jej się film. To co wydarzyło pamięta z relacji mężczyzny, który zachowywał się zwyczajnie. Z rozmowy wynikało, że do pokoju trafili po północy i przeżyli bardzo upojną, namiętną noc. Agata nic z tego nie pamiętała. Kompletna pustka w głowie i wielki kac moralny. Wymienili się numerami telefonów, ale nie kontaktowali się ze sobą. Po jakimś czasie spotkała ludzi, których znała wcześniej z widzenia, a którzy teraz radośnie ją witali, nie rozumiała tego. Po kilku rozmowach okazało się, że jeszcze czegoś nie pamiętała.

Królowała na parkiecie

Tego, że tamtej nocy była w jeszcze jednym lokalu, gdzie królowała na parkiecie, świetnie się bawiła, rozmawiała, żartowała. To był kolejny szok. Mężczyzna kłamał, w czasie, w którym z jego opowieści wynikało, że uprawiali tylko seks w hotelowym pokoju, tak naprawdę byli jeszcze w innym lokalu.

Z czasem Agata zauważyła, że zwykły dotyk jakiegokolwiek mężczyzny wywołuje u niej totalny paraliż, przyjaciel próbował ją przytulić w czasie jakiejś trudnej rozmowy, tak po prostu, żeby pocieszyć, mimo że nigdy wcześniej nie miała z tym problemu, teraz wywoływało to w niej wstręt. Zaczęła to analizować, to było bardzo trudne, poszła po pomoc do terapeuty. Chciała się dowiedzieć, co powoduje tak silną blokadę, taki paniczny lęk, nawet przed mężczyznami, których zna od lat. Po kilku rozmowach, szukaniu przyczyn, przypadkiem opowiedziała o ostatnim mężczyźnie, przy którym tego odrzucenia nie czuła, któremu pozwoliła się do siebie zbliżyć. Przyznała się do tego, że tak naprawdę szczegółów nie pamięta, że z tamtej nocy brakuje jej 5-6 godzin.

Potrzebuje pomocy

O tym, co wtedy robiła, dowiedziała się od znajomych. Zapytała tych, z którymi przyszła, w jaki sposób opuściła lokal. Powiedzieli, że po prostu wsiadła z tym mężczyzną do taksówki. Nie wyglądała na pijaną, ani zamroczoną. Terapeuta zasugerował wtedy, że prawdopodobnie został jej podany środek, który spowodował taką utratę pamięci. Tabletka jakby wyłączyła wartościowanie, pamięć, ale pozwoliła „normalnie” funkcjonować. Musiała to przepracować, terapeuta w tym pomagał. Nie szukała kontaktu z tamtym mężczyzną, nie chciała odwetu. Chciała tylko sobie wybaczyć, pozbyć się poczucia winy. Przecież zawsze była taka ostrożna, pilnowała swojego napoju, nie upijała się do nieprzytomności.

Mimo że wybaczyła sobie, to jednak ta czarna dziura gdzieś w niej tkwi, budzi niepokój, lęk. Bo boi się świadomości, że dała się tak łatwo wykorzystać, mimo że wie, że to był lek, to nie czuje się usprawiedliwiona, ma do siebie pretensje. Czuje się bezradna, to chyba wkurzało najbardziej. Bardzo trudno jej było opowiedzieć tę historię, ale postanowiła to zrobić, bo chociaż tyle może.

Strzeż się pigułki gwałtu czyli GHB 

Pigułka gwałtu czyli substancja GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy) to substancja chemiczna, która występuje w organizmie w znikomych ilościach – jej stężenie w osoczu wynosi 0,1 mg/l. Jest bezbarwna, nie ma zapachu ani smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, sokach, piwie, drinkach, nie ma żadnego smaku. Pigułka gwałtu zaczyna działać po 15-30 minutach od zażycia. Osoba, która ją przyjęła w dużych dawkach może stracić świadomość na kilka godzin (zwykle od 3 do 6). Narkotyk jest trudny do wykrycia – we krwi pozostaje około 8 godzin, w moczu – około 12, dlatego dokonanie przestępstwa tego typu trudno udowodnić na podstawie wyników badań.

 

 

Co robić, gdy ktoś podał Ci pigułkę gwałtu?

Jeśli zostałaś ofiarą nie bój się tego zgłosić na policję.  Jeśli przypuszczasz, że doszło do popełniania przestępstwa gwałtu, po podaniu jakiegoś środka, ale także bez jego udziału, należy to jak najszybciej zgłosić. Rozmowa powinna zostać przeprowadzona w intymnych warunkach, najczęściej z kobietą w oddzielnym pokoju, gdzie inne postronne osoby nie słuchają.

Do zawiadomienia należy podać jak najwięcej szczegółów: miejsce, gdzie osoba przebywała, z kim. Jak najszybciej po zdarzeniu, przeprowadzić badania lekarskie, ponieważ środek zwany pigułką gwałtu bardzo krótko jest wykrywalny w organizmie, do 8 godzin we krwi, do 12 w moczu. Wstępne oględziny przeprowadza kobieta-policjant. Jeżeli istnieje możliwość, że doszło do obcowania płciowego, konieczna jest obdukcja u lekarza.

Pamiętaj, że samo podanie pigułki, czy innego środka odurzającego jest przestępstwem. Podanie jakiejkolwiek substancji niedozwolonej: narkotyku, tabletki, „dopalaczy” jest niedozwolone, ponieważ może nieść za sobą różne konsekwencje: zatrucie, utrata przytomności, świadomości, w wyniku której może dojść np. do uszczerbku na zdrowiu. A kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. (art. 160 kk § 1-5)

Jak się ustrzec przed pigułką gwałtu?

Najlepiej nie wychodź na imprezy sama. Staraj się bawić w zaufanym towarzystwie. Jeżeli piejmy alkohol i czujemy, że coś się dzieje dziwnego, w bardzo krótkim czasie zmienia się nasze samopoczucie, nagle zaczynamy się czuć bardzo źle, reakcja po wypiciu drinka z jakimś środkiem zwykle następuje kilka chwil po spożyciu, wtedy natychmiast powinniśmy, poprosić zaufaną osobę, żeby odwiozła nas do domu albo zadzwonić po kogoś bliskiego. Nigdy nie należy takich sytuacji bagatelizować.

Pamiętaj, by zawsze pilnować na imprezach swojego drinka lub napoju. To bardzo ważne! Przestępca zawsze wykorzysta twoją chwilę nieuwagi, dlatego gdy idziesz tańczyć i wracasz do szklanki, która stała nie pilnowana lepiej odżałować kasę i kupić sobie nowego drinka lub napój.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy