Mniszek lekarski, to popularna roślina zielarska, której wiele właściwości zdrowotnych przypisuje się od wieków. Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania mniszka lekarskiego jest produkcja syropu.
Na co pomaga syrop z mniszka lekarskiego?
Syrop z mniszka lekarskiego jest bogaty w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, co czyni go doskonałym środkiem do walki z infekcjami i chorobami. Mniszek lekarski zawiera dużo witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w walce z przeziębieniem czy grypą. Doskonale sprawdza się przy problemach z trawieniem stymulując produkcję enzymów, działa także przeciwzapalnie i łagodzi bóle brzucha. Oprócz tego syrop z mniszka lekarskiego może pomóc w leczeniu problemów związanych z układem moczowym i nerkami. Roślina ta działa moczopędnie i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Syrop z mniszka lekarskiego może także pomóc w łagodzeniu objawów chorób skóry, takich jak trądzik czy egzema.Maj to najlepszy moment, aby sporządzić syrop z mniszka lekarskiego, ponieważ właśnie teraz kwiaty są najbardziej wartościowe.
Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego?
Syrop z mniszka lekarskiego można łatwo przygotować w domu. Oto prosty przepis:Syrop z mniszka lekarskiego
- 400 sztuk kwiatów mlecza- główki
- cytryna
- 1 litr wody
- 1 kg cukru
Następnie syrop odcedź przez gazę i dodaj cukier i gotuj na bardzo małym ogniu, aż cukier całkowicie się rozpuści i uzyskamy konsystencję lejącego miodu. Gotowy syrop natychmiast przelej do dobrze umytych, wyparzonych i osuszonych słoiczków. Ustaw do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia.
Syrop z mniszka lekarskiego — dawkowanie
Syrop z mniszka lekarskiego to doskonała alternatywa dla miodu, można go wykorzystać jako polewę do naleśników oraz słodzik do kawy i herbaty.W przypadku infekcji u dorosłych i dzieci zaleca się stosowanie 1 łyżeczki syropu 3-4 razy dziennie po jedzeniu. W celu poprawy trawienia można stosować 1 łyżeczkę przed posiłkiem do 3 razy dziennie. Syrop można spożyć bezpośrednio lub rozpuścić w połowie szklanki przegotowanej wody.
Syrop z mniszka lekarskiego — przeciwskazania
Osoby, które cierpią na problemy z trawieniem, takie jak nadkwaśność żołądka, wrzody, problemy z jelitami lub drogami żółciowymi, powinny zachować ostrożność w stosowaniu syropu z mniszka lekarskiego. Zawartość cukru w syropie wyklucza również stosowanie go przez osoby chore na cukrzycę. Dla takich osób zaleca się zwykle picie naparu z kwiatów mniszka lekarskiego.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.