Reklama

Jesienny wysiew kwiatów i warzyw ozimych. O czym pamiętać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE O czym pamiętać? Kinga Latecka podpowiada.

Nadszedł czas kiedy to większość roślin zaczyna przygotowywać się do snu zimowego. Wyjątek stanowią oczary, ciemierniki, zimozielone kaliny lub wrzośce. Rośliny te kiedy jest ciepła, słoneczna jesień zaczynają wegetację nieco wcześniej i zakwitają właśnie teraz kiedy inne rośliny szykują się do spoczynku.

Co robić jesienią w ogrodzie warzywnym

Koniec sezonu ogrodniczego nie oznacza wcale, że pracy w ogrodzie jest mniej lub nie ma jej wcale. Nic bardziej mylnego. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wraz z nadejściem jesieni prac w ogrodzie przybywa. Nadal regularnie kosimy trawniki, ale już nieco wyżej, zasilamy je odpowiednimi nawozami, codziennie grabimy i zbieramy opadłe liście, a także niezimujące warzywa. W sadach kończymy zbierać śliwki, jabłka czy gruszki.

Prac w ogrodzie warzywnym jest również bardzo dużo. W miesiącach jesiennych wysiewamy poplony, czyli nawozy zielone. Jeśli ktoś nie decyduje się na ich wykorzystanie może zasilać glebę obornikiem – świeżym lub granulowanym, mączką rogową bądź kompostem. Ten ostatni jest najczęściej wykorzystywany, gdyż większość ogrodników produkuje go samodzielnie.

Na wolnych grządkach w ogrodzie warzywnym wysiewać możemy warzywa. Nie wszystkie jednak się nadają do jesiennego wysiewu. Teraz w październiku czy listopadzie wybieramy tylko nasiona warzyw ozimych. Są to specjalne gatunki i odmiany, które przetrwają w glebie zimowe miesiące i wykiełkują dopiero wiosną. Dlatego jeśli chcemy przyspieszyć przyszłoroczny zbiór świeżych warzyw o ich wysiewie powinniśmy pomyśleć właśnie teraz. Podobnie jest z kwiatami. Niektóre gatunki roślin ozdobnych wymagają wysiewu właśnie teraz jesieniom.

Warto zatem jest już teraz pomyśleć o kupnie i wysiewie kwiatów i warzyw, ale pamiętajmy zanim do tego przystąpimy odpowiednie przygotowanie podłoża będzie tutaj kluczowe. Nie od dziś wiadomo, że im gleba lepsza, zasobniejsza, bogatsza w składniki pokarmowe tym obfitszy i zdrowszy plon.

Stanowisko pod uprawę warzyw - jak je przygotować?

Wybierając miejsce w ogrodzie pod uprawę warzyw powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest odpowiednie stanowisko. Najlepsze będzie odpowiednio nasłonecznione i osłonięte od wiatrów. Nie może być przewiewne. Zarówno warzywa jak i inne rośliny nie lubią przeciągów, stale wiejących wiatrów. Gleba powinna być lekka, luźna,  przepuszczalna i próchnicza. Właśnie teraz jesienią warto jest miejsce w którym uprawiamy warzywa wzbogacić kompostem lub obornikiem.

Starajmy się zawsze, aby ogród warzywny usytuowany był w miejscu, gdzie przez większą część dnia świeci słońce. W ten sposób wiosną podłoże będzie szybciej się nagrzewało, a rośliny wiosną rozpoczną wcześniej wegetację. Im szybciej wykiełkują, urosną, tym wcześniej wydadzą plon. Istotne jest, aby zagony nie były zalewane podczas wiosennych roztopów lub zimą kiedy zamiast śniegu będą padały deszcze.

Wybór nasion kwiatów i warzyw ozimych - o czym pamiętać?

Do jesiennych siewów wykorzystujemy nasiona warzyw ozimych. Wykazują one wysoką zdolności kiełkowania, dlatego siejemy je gęściej niż w terminie wczesnowiosennym czy wiosennym. Powinniśmy wziąć też pod uwagę fakt, że część tych siewek może zmarznąć.

Jakie gatunki warzyw warto wybrać do siewu jesiennego?

 • Marchew: Amsterdamka, Kalina F1, Karo F1, Primo F1 Calibra F1, Chambor F1, Nektarina, Nanda F1, Damco F1 czy Tempo F1.
 • Pietruszka: Lenka, Kaśka
 • Koper: Szmaragd, Ambrozja, Lukkulus, Amat
 • Szpinak: Prima F1, Kastra F1
 • Cebula dymka: Rawska, Czerniakowska, Fiesta i Żytawska.
 • Czosnek: Harnaś, Orkan. W przypadku czosnku może to być czosnek, który sami uprawiamy w ogrodzie. Pamiętajmy tylko, żeby po wykopaniu przechować go oczyszczonego w suchym pomieszczeniu przez minimum 2 miesiące.

Jeśli chodzi o nasiona kwiatów to większość z nich wymaga przejścia stratyfikacji, czyli przez pewien okres czasu nasiona powinny przebywać w odpowiednio niskiej temperaturze. Nasiona sprzedawane w centrach ogrodniczych poddane są już temu procesowi. Jednak o te zebrane z naszych ogrodów powinniśmy odpowiednio zadbać sami. Jednym z rozwiązań jest wysiew kwiatów właśnie teraz jesienią. Przezimują one w podłożu i w sposób naturalny przejdą proces stratyfikacji.

Innym sposobem będzie konieczność umieszczenia nasion w lodówce w temperaturze 0-4 stopni C. Jeśli wybierzemy tę metodę nasiona powinniśmy umieścić w plastikowym woreczku, wymieszać je w proporcji 1:3 z podłożem np. piasek z torfem lub czarną ziemią. Nasiona na okres jednego tygodnia umieszczamy w lodówce i po tym czasie można przystąpić do wysiewu.

Które rośliny ozdobne wymagają przechłodzenia lub posiania jesienią?

 • kosmosy,
 • rudbekie,
 • jeżówki,
 • nagietki lekarskie,
 • krwawniki,
 • kąkol polny,
 • eszolcja kalifornijska,
 • fiołki,
 • jarzmianki,
 • dyptany,
 • goryczki,
 • czarnuszka,
 • lawenda,
 • piwonia,
 • kłosowiec,
 • róże
 • berberysy i inne gatunki krzewów i drzew.

Zalety jesiennego wysiewania

Oprócz wyżej wymienionych roślin jesienią siać możemy kwiaty, które nie wymagają przemarznięcia. Wówczas wiosenne kiełkowanie rozpocznie się o trzy a nawet cztery tygodnie szybciej. Dzięki temu wszystkie wysiane w październiku czy listopadzie rośliny wiosną lub latem zakwitną nam dużo wcześniej.

Inną zaletą siewów jesiennych będzie fakt, że będą mogły do woli korzystać z zapasów wody zgromadzonej po zimie. Podobnie wygląda sytuacja z warzywami. Wysiane teraz warzywa szybciej wykiełkują, a my cieszyć się będziemy wcześniejszymi plonami.

Co zrobić, gdy nasiona wykiełkują zbyt szybko?

Z wysiewem kwiatów czy warzyw nie powinniśmy spieszyć się aż tak bardzo. Wysiać je możemy również w listopadzie czy grudniu. Mamy ciepłą jesień. Gleba w ogrodzie jest wystarczająco nagrzana, by pozwolić nasionom szybko wykiełkować. Poczekajmy zatem na chłodniejsze noce i dni. Dla roślin nie byłoby to korzystne kiedy by zbyt wcześnie wykiełkowały. Zawsze jest ryzyko, że mróz zniszczy młode siewki.

Gdyby zdarzyło się tak, że nasiona zdążyłyby skiełkować będzie je trzeba okryć. Najlepiej do tego celu użyć gałązek z drzew iglastych lub agrowłókniny. W przypadku pojedynczych wschodów można na młode siewki nałożyć doniczkę lub plastikową butelkę. Wcześniej trzeba będzie przeciąć ją mniej więcej w połowie i mocno utknąć w ziemi.

Przeczytaj również:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy