reklama
reklama

Kinga radzi, jak przygotować ogrodu do zimy.

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA W OGRODZIE Co musisz zrobić w ogrodzie w grudniu? Jak przygotować nasze zielone królestwo do zimy? Kinga Latecka podpowiada.
reklama

Grudzień to miesiąc, w którym przygotowujemy nasze ogrody na nadejście zimy. Sprzątamy teren wokół domu, zabezpieczamy wrażliwe i nowo posadzone krzewy i drzewa. To również dobry czas, aby pomyśleć o nowym sezonie, gdyż jest jeszcze czas, aby nasz ogród obsadzić roślinami np. cebulowymi.

Sadzenie cebul kwiatowych. Krok po kroku

Rośliny cebulowe zwykle sadzimy na przełomie września i października. Dzieje się tak dlatego, że w niemal wszystkich sklepach i centrach ogrodniczych są one wówczas dostępne. Aby nasz ogród pięknie, pachnąco i kolorowo wyglądał, sadzimy tulipany, żonkile, hiacynty, lilie, krokusy czy przebiśniegi. Obecnie w handlu wybór tych roślin nie jest już tak duży jak jeszcze kilka tygodni temu. W sprzedaży zostały tylko te cebule, które nie sprzedały się wcześniej.

Ogromnym plusem późnego kupowania jest fakt, że są one zdecydowanie tańsze. Sprzedawcy zachęcając ogrodników do kupna obniżają ceny o połowę lub 70 procent wartości początkowej ceny. Warto więc skorzystać z okazji i zakupić trochę cebul. Jest bowiem jeszcze czas na ich wysadzanie.

Rośliny cebulowe podobnie jak byliny, krzewy czy drzewa wysadzamy tak długo, jak tylko pogoda nam pozwala, czyli do momentu aż gleba będzie miękka. Sadząc pamiętajmy, aby wysadzać cebulki do ziemi dwukrotnie, a nawet trzykrotnie głębiej niż mierzą. Wyższe gatunki podczas kwitnienia mogą się przewracać.

Okrywanie wrażliwych roślin. Jak to zrobić?

Inną czynnością jaką powinniśmy zrobić to przygotować materiały, którymi okryjemy wrażliwe na mróz gatunki. Warto w pogotowiu mieć korę, gałązki z drzew iglastych i agrowłówniny. Niestety nie wszystkie rośliny jesteśmy w stanie okryć, dlatego wybierajmy te świeżo sadzone i wrażliwe na mrozy. W przypadku, gdy widzimy, że zaczynają kwitnienie wiosenne gatunki krzewów również je okryjmy. Pamiętajmy, by nie robić tego zbyt wcześnie, by rośliny pod osłonami nie nagrzewały się. Okrywamy je wtedy kiedy temperatura w nocy znacznie spada poniżej 7-8 stopni i przez kilka dni utrzymuje się zarówno w dzień jak i w nocy.

Jakie materiały możemy wykorzystać do okrywania roślin?

Numer jeden jest oczywiście agrowłóknina zimowa (biała). Jest najbardziej popularna ze wszystkich dostępnych na rynku.  Możemy ją wykorzystać do okrycia wszystkich wysokich roślin zarówno tych posadzonych w gruncie jak i w donicach. Tkanina zimowa ma zawsze kolor biały, który przez producentów został celowo wybrany. Barwa biała odbija światło dzięki czemu nie nagrzewa się. Ponadto materiał dobrze izoluje chłód i przepuszcza odpowiednie ilości światła i wody. Agrowłóknina zimowa jest wytrzymała na warunki atmosferyczne, są lekkie co jest niezwykle istotne jeśli chodzi o zimowe okrywanie roślin. Gramatura białej agrowłókniny służącej do okrywanie roślin wynosi około 50 do 60g/m². Zaletą jest to, że jest w miarę tania.

Drugim materiałem, którym możemy okrywać wyższe lub nowo posadzone krzewy, drzewa są słomiane maty. W handlu dostępne na początku jesieni. Są one wykonane z różnego rodzaju traw, trzciny, słomy bądź trawy morskiej. W 100% ekologiczne. Nie chłodną wilgoci, przepuszczają powietrze. Okrywać nimi możemy większych rozmiarów drzewa i krzewy ozdobne lub owocowe. Chronią także przed zwierzętami np. zającami lub sarnami, które bardzo często zimą obgryzają pnie drzew.

Słomiane maty, z których możemy zrobić chochoły możemy wykorzystać do zabezpieczenia roślin na pniu w tym też róż. Maty sprawdzą się jako zabezpieczenie do okrywania róż na pniu. Doskonale ochronią także wrażliwe hortensje ogrodowe, które już na jesieni zawiązują pąki kwiatowe. Podobnie jak ketmie syryjskie, szczodrzeńce, młode katalpy, klony palmowe, magnolie, miłorzęby czy piwonie krzewiaste. Chochoły z mat doskonale zabezpieczą nam pnącza ozdobne.

Czyszczenie trawnika. Jak to zrobić?

W grudniu zbieramy już ostatnie liście, które opadły nam na trawnik. Zwróćmy uwagę ma resztki opadłych owoców. Nie powinny one zalegać na murawie, gdyż są siedliskiem chorób i grzybów. Jeśli w posiadaniu mamy dmuchawy ogrodowe możemy ją wykorzystać do usunięcia zalegających pozostałości. Nie wyrzucajmy liści z ogrodu. Zostawmy je na rabatach. Schronienie na zimę w nich znajdą biedronki, złootoki i inne pożyteczne owady.

Podlewanie ogrodu zimą

Kiedy grudzień jest suchy nie pada deszcz ani śnieg, a gleba w ogrodzie wokół zimozielonych roślin jest wyschnięta powinniśmy ją podlać. Podlewamy wszystkie ostrokrzewy, zimozielone magnolie, rododendrony, kaliny wawrzynowate, ciemierniki, kiścienie czy skimmie. Podlewamy w dni kiedy temperatura jest na plusie. Niedobory wody łatwo jest rozpoznać na rododendronach. Liście tej rośliny zwijają się do środka w charakterystyczny sposób. Pamiętajmy, że nawet zimą rośliny zimozielone muszą być podlewane. Liście wyparowują wodę przez 12 miesięcy w roku przez cały sezon wegetacji.

Zabezpieczanie drzew owocowych na zimę. O czym pamiętać?

Do podstawowych zabiegów jakie powinniśmy wykonać w grudniu należy zabezpieczenie pni drzew owocowych. Na skutek nagrzewającego słońca pnie drzew mogą pękać. Powstałe listwy mrozowe są zagrożeniem dla drzew, gdyż mogą powodować rozłamanie pnia. Rozwiązaniem mogą być słomiane maty, które ochronią od mrozu, słońca i dzikich zwierząt korę drzew. Pnie możemy pomalować wapnem, które również ochroni przed pęknięciami.

W tym miesiącu należy też pamiętać, aby usunąć wszystkie pozostawione mumie, czyli resztki, zaschniętych owoców. Mogą w nich zimować grzyby i inne groźne dla roślin bakterie.

Dokarmianie ptaków. Wszystko co musisz wiedzieć

Dla ptactwa grudzień, styczeń i luty są miesiącami najtrudniejszymi w całym roku. Pamiętajmy o nich także w naszych ogrodach. W ciągu sezonu ptaki są naszymi sprzymierzeńcami. Pomagają zwalczać szkodniki. Zresztą podobnie jak jeże. W czasie mrozów zawieśmy i uzupełniajmy na bieżąco karmniki. Owoce berberysu, jarzębiny, orzechy, dzikie jabłka, owoce róży pomogą ptactwu przetrwać ten najtrudniejszy czas.

Zobacz też

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama