reklama
reklama

Amigurumi - co to jest? Magda odkrywa tajemnice tej techniki [ROZMOWA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA MA MOC Magda swoją przygodę z amigurumi rozpoczęła w ubiegłym roku. Diabeł o imieniu Domino, stał się wtedy punktem wyjścia do kolejnych twórczych projektów.
reklama

Co to znaczy amigurumi?

Amigurumi to japońska technika robienia małych, uroczych pluszowych zabawek lub lalek przy użyciu szydełka. Słowo "amigurumi" jest połączeniem dwóch japońskich wyrazów: "ami", oznaczającego dziergane lub szydełkowane, oraz "nuigurumi", co oznacza wypchaną zabawkę.

Jakie są charakterystyczne cechy amigurumi?

Charakterystycznymi elementami amigurumi są duże głowy, małe tułowia i krótkie nóżki. Zabawki te często mają też duże oczy i mogą przypominać postacie z mangi. W Azji amigurumi zdobyły ogromną popularność i często są postrzegane jako przedmioty kolekcjonerskie. 

Popularne amigurumi to np. zwierzątka, postacie z kreskówek lub gier wideo. Można je dostosować do różnych rozmiarów i stylów, używając różnych kolorów i wzorów. Amigurumi są często tworzone jako dekoracje, prezenty lub wcześniej wspomniane przedmioty kolekcjonerskie.

Magda o swojej przygodzie z amigurumi

Technika amigurumi zdobyła ogromną popularność na całym świecie i jest praktykowana przez wielu hobbystów, którzy czerpią radość z tworzenia tych uroczych, ręcznie robionych zabawek. Jedną z takich osób jest Magda, która nie tak dawno rozpoczęła swoją przygodę z amigurumi. Nam opowiedziała o tym, kiedy zainteresowała się tą techniką, jakie są jej ulubione projekty, a także podzieliła się radami dla początkujących.

Jak długo zajmujesz się tworzeniem amigurumi i co Cię do tego skłoniło?
Amigurumi tworzę od grudnia 2022 roku, chłopak zobaczył na Tik Toku, że pewna dziewczyna zrobiła czerwonego diabła na szydełku, i chciał, żebym mu też takiego zrobiła. Więc długo się nie zastanawiając zrobiłam. Chociaż nie było łatwo.

Czy możesz opowiedzieć nam o swoim pierwszym projekcie amigurumi? 
Pierwszy projekt amigurumi to był czerwony diabeł, nazywa się Domino.

Jakie materiały i narzędzia są niezbędne do tworzenia amigurumi? 
Żeby zacząć tworzyć amigurumi trzeba posiadać takie narzędzia jak: szydełko (głównie 4-4.5mm), nożyczki, igła specjalna (plastikowa gruba) do zszywania elementów, znacznik do zaznaczania np. pierwszego półsłupka w danym rzędzie. Bardzo polecam, bo jak się nie zaznaczy to naprawdę nie widać, w którym miejscu skończyć rząd, bezpieczne oczy. I włóczkę - najlepiej dzierga się na Himalaya Dolphin Baby. 

Jakie są największe wyzwania, z jakimi się spotykasz podczas tworzenia amigurumi?
Takie, że niekiedy muszę sama wymyślić jak coś zrobić, bo nie ma nigdzie wzoru. To bardzo daje do myślenia. 

Czy preferujesz tworzenie własnych wzorów czy korzystanie z gotowych wzorów dostępnych w Internecie lub książkach?
Póki co korzystam głównie z gotowców, ale już mam za sobą pierwszą maskotkę, którą stworzyłam ze swojego wzoru.

Czy masz jakieś ulubione postacie lub motywy, które najchętniej tworzysz w ramach amigurumi?
Tak, w szczególności są to misie, króliki i Pokemony.

Czy uczestniczyłaś w jakichś warsztatach, czy szkoleniach związanych z amigurumi? 
Nie, raczej posługiwałam się filmikami na YouTube, bo jest tego pełno wystarczy chcieć i poszukać. 

Czy tworzenie amigurumi jest tylko Twoim hobby, czy też i przy okazji źródłem dodatkowego zarobku? 
Raczej jest wyłącznie moje hobby.

Czy masz jakieś rady dla początkujących, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z amigurumi? Jakie umiejętności czy techniki są istotne do opanowania?
Przede wszystkim nauczyć się skrótów szydełkowych, bo w każdym wzorze jest opisany każdy rząd po kolei, ale metoda jest opisana skrótami. Mnie osobiście najlepiej pracuje się na angielskich wzorach. 

Jakie są Twoje plany na przyszłość związane z amigurumi? Czy masz jakieś cele, czy projekty, którymi chciałabyś się zająć?
Dużo tego jest, ale ciężko z czasem. Jeśli już znajdę jakiś wolną chwilę to poświęcam go właśnie na maskotki.

Tworzysz? Robisz niezwykłe rzeczy lub znasz jakąś artystkę, która może dołączyć do naszego cyklu Mistrzynie Rękodzieła? Napisz do nas: redakcja@magazynona.pl lub skontaktuj się poprzez Facebooka klikając TUTAJ

Przeczytaj także:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama