Reklama

Te kobiety to bohaterki! Pomagają kobietom, które przeżyły gwałt lub doświadczyły przemocy

Opublikowano:
Autor:

Te kobiety to bohaterki! Pomagają kobietom, które przeżyły gwałt lub doświadczyły przemocy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA MA MOC Polska Fundacja, która pomaga kobietom doświadczającym przemocy, po przeżyciu gwałtów itd. Czym tak właściwie zajmuje się Feminoteka? Szeroko rozumianą pomocą kobietom, które w życiu spotkały różne, przykre sytuacje.

Czy wiecie o tym, że w Polsce działa pewna Fundacja, która pomaga wielu kobietom w potrzebie? Mowa o Feminotece, organizacji tworzonej przesz silne babeczki, o której dowiecie się więcej w dzisiejszym artykule.

Gdzie w Polsce można uzyskać pomoc jako ofiara przemocy?

Fundacja Feminoteka świadczy szeroki zakres usług pomocy kobietom doświadczającym przemocy. Ekspertki z tego miejsca oferują darmowe wsparcie psychologiczne, prawne i terapeutyczne. W tym miejscu odbywają się również specjalne zajęcia dla kobiet z zespołem stresu pourazowego, aktywność fizyczna opierająca się na jodze oraz prowadzone są specjalne grupy wsparcia.
Co jeszcze zapewnia Feminoteka?

Czym zajmuje się Fundacja Feminoteka?

Jak możemy przeczytać na oficjalnym Facebookowym fanpage organizacji:
Przeciwdziałaniem przemocy zajmujemy się już od 18 lat. Pomagamy kobietom, które doświadczyły przemocy, zwłaszcza przemocy seksualnej.

  • Udzielamy szerokiej pomocy – od porad psychologicznych, prawnych, przez wsparcie naszych osób asystenckich, po pomoc socjalną. 
  • Zapewniamy im także bezpieczne miejsce, dajemy schronienie. 
  • Zatrudniamy uchodźczynie w miejscu, w którym mają gwarancję pełnego zrozumienie dla ich sytuacji.
  • Prowadzimy także program Usamodzielnianie, bo zależy nam, żeby kobiety, które trafiają pod naszą opiekę, mogły zacząć normalne życie. Planujemy wraz z nimi przyszłość, pomagamy szukać szkoleń zmieniających lub podnoszących kwalifikacje. 
  • Tym w najtrudniejszej sytuacji, z dziećmi, pomagamy wynająć mieszkanie.
Okazuje się, że powyższy wpis to “wstępniak” do oznajmienia przez Fundację, że właśnie jedna z ich podopiecznych zaczyna nowy rozdział. Możemy zobaczyć zdjęcia mieszkania zapełnionego torbami z treścią:

A teraz właśnie jest szczególny moment – jedna z naszych podopiecznych wprowadza się do bezpiecznego miejsca i w tym nowym miejscu zaczyna od nowa! Bardzo trzymamy kciuki! #Feminoteka – jesteśmy, by pomóc

Zobacz zdjęcie, a następnie czytaj dalej artykuł pod nim.

 

W Polsce powstaje centrum pomocy dla osób po doświadczeniu gwałtu

Joanna Piotrowska, prezeska Feminoteki poinformowała ostatnio o tym, że ich Fundacja otwiera nowe miejsce. Jakie?

Nasze nowe miejsce to Centrum dla osób po doświadczeniu gwałtu. Osoba, która doświadczyła gwałtu, będzie tam mogła dostać holistyczną pomoc – prawną, psychologiczną, terapeutyczną, ale też medyczną, żeby nie musiała chodzić po różnych instytucjach. Wszystko dostanie na miejscu. W Centrum będzie gabinet lekarski, gdzie będą przyjmowały lekarki, do których mamy pełne zaufanie. Wiemy, że rozumieją sytuację kobiet, które doświadczyły gwałtu, znają procedury, przeszły odpowiednie szkolenia. Będą dwa pokoje terapeutyczne, a także sala, gdzie będą organizowane warsztaty (np. WenDo – samoobrony i asertywności dla kobiet), szkolenia, spotkania grup wsparcia. Będzie też część socjalna. Szafa na ubrania, szatnia z siedziskiem, niewielka kuchnia z ekspresem do kawy, herbaty. Będzie toaleta dostosowana dla osób z niepełnosprawnością. Z prysznicem, bo kobiety, które doświadczyły gwałtu, chcą zmyć z siebie wszystko, być czyste. I – w innej części – druga toaleta, a także magazyn na materiały biurowe, szafa pancerna do przechowywania dokumentów. I garderoba. Kobiety, które doświadczyły gwałtu, często muszą zostawić swoje rzeczy jako dowody. Muszą się potem mieć w co przebrać. Kobieta będzie więc mogła tu przyjść, wybrać sobie ubrania i wyjść w nowych, czystych rzeczach, a pozostałe zostawić jako dowód albo wyrzucić. – Remont cały czas trwa, my się cieszymy, że takie miejsce będzie uruchomione. I że jesteśmy bardzo, bardzo blisko tego momentu. Cały czas zbieramy pieniądze na to, żeby zakończyć remont, aby Centrum mogło funkcjonować, by były tu zatrudnione profesjonalne osoby. Wspierajcie nas finansowo – zaglądajcie na naszą stronę, wystarczy kliknąć w button „wesprzyj”, zobaczyć, w jaki sposób można nas wspierać. Będzie to pierwsze centrum w Polsce, centrum pilotażowe. Będziemy sprawdzać, jak układa się współpraca ze służbami, co należy jeszcze poprawić. Naszym marzeniem jest, żeby takie centra powstały przynajmniej w każdym powiecie w Polsce, a na razie tworzymy je tu!

Cudownie, że w Polsce powstają takie miejsca. Chcesz wesprzeć cel? Zajrzyj tutaj.

Jaka fundacja w Polsce pomaga kobietom z Ukrainy?

Ważną informacją jest też, że Feminoteka pomaga też kobietom, które w obliczu wojny musiały uciekać ze swojego rodzimego kraju. Mowa tutaj oczywiście o Ukrainkach. Przy telefonie fundacji dyżurują ekspertki posługujące się biegle językiem ukraińskim oraz rosyjskim. Oczywiście istnieje też możliwość rozmowy i pomocy z osobami posługującymi się językiem polskim i angielskim. Feminoteka zapewniła tym osobom odpowiednią terapię, opiekę oraz oczywiście dach nad głową. 

Kosmetyki, z których dochód przeznaczony jest na pomaganie

Już kiedyś na naszym portalu opowiadaliśmy o wyjątkowych kosmetykach, które pomagają kobietom doświadczającym przemocy. Marka Samo Dobro to firma produkująca naturalne kosmetyki, z których dochód jest przeznaczony na pomoc kobietom, które doświadczyły przemocy. Co ciekawe, Samo Dobro należy właśnie do Feminoteki. Działaczki Fundacji postanowiły, że połączą przyjemne z pożytecznym. Ktoś może zakupić dla siebie kosmetyk, a tym samym wesprzeć te najbardziej potrzebujące babeczki. 

Przeczytaj również:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy