Natalia w 2015 roku zakupiła swoją pierwszą kolorowankę dla dorosłych z czystej ciekawości. - No i spodobało mi się - aż za bardzo, przepadłam - mówi dziś z uśmiechem. Obecnie jej kolekcja książek do kolorowania powiększyła się do prawie setki, a kredek, którymi wypełnia swoje prace do tysiąca. Przeczytajcie rozmowę z Natalią, która wprowadzi Was w świat swojej pasji, jaką są linearty.
Na wstępie chciałbym Cię poprosić, abyś wytłumaczyła czym jest lineart?
Lineart to inaczej strona z kolorowanką - czyli po prostu rysunek danego artysty, który udostępnia go do pokolorowania innym np. w formie książek, pdf do zakupienia - bez żadnych kolorów, same linie. Ogólnie przyjęło się nazywanie mojej pasji jako kolorowanie kolorowanek dla dorosłych /antystresowych - ale w Polsce niestety jest to odbieranie negatywnie, gdyż według wielu - kolorują tylko dzieci.
Jak zaczęła się Twoja przygoda z wypełnianiem lineartów? Co Cię do tego zainspirowało?
W 2015 roku był szał na kolorowanki dla dorosłych - moja przygoda rozpoczęła się od tego, że zakupiłam pierwszą książkę w dużym hipermarkecie - na próbę, czy w ogóle spodoba mi się takie zajęcie. No i spodobało mi się - aż za bardzo, przepadłam! Od tamtej pory moja kolekcja książek do kolorowania liczy koło 100 sztuk - traktuję to jako moją pasję i sposób na relaks. Podczas wypełniania kolorem lineartu wszystkie złe myśli odpływają, ciało i mózg się odpręża - a przy okazji realizujemy swoje wizje twórcze.
Jakie techniki i narzędzia preferujesz podczas wypełniania lineartów?
Zawsze korzystam z kredek - których mam w swoich piórnikach około tysiąca. Najbardziej lubię kolorować kredkami Prismacolor oraz Faber Castell Chromaflow - to moi ulubieńcy. Dodatkowo sięgam też po akwarele, które stosuję najczęściej na tła swoich prac, do tego markery alkoholowe a ostatnio zaczęłam eksperymentować z farbami akrylowymi.
Zastanawiam się ile czasu zajmuje Tobie wypełnienie takiego lineartu?
Szczerze powiedziawszy - szczęśliwi czasu nie liczą Dużo tutaj zależy od stopnia skomplikowania strony z lineartem. Na bardziej skomplikowanych lineartach format A4 oraz kolorując zwierzęta i ludzi spędzam więcej czasu, bo trzeba zrobić futerko, skórę, włosy - najszybciej idą strony w mniejszym formacie bez dużej liczby szczegółów. Są też prace, które pokoloruję w 2 h, a inne potrafią zająć ok. 4-5 dni.
Czy masz jakieś ulubione style lub motywy, które często wybierasz do swoich prac?
Tutaj zazwyczaj sięgam po strony, na których znajdują się rośliny, zwierzęta oraz kobiety - często w jednej książce do kolorowania zawarte są wszystkie te motywy, a niekiedy szukanie idealnego lineartu szuka dłużej - i znajduję go dopiero w formie pdf do zakupienia i wydrukowania.
Co sprawia największą trudność podczas wypełniania lineartów?
Największą trudnością dla mnie jest odwzorowanie swojej wizji - bo często mam w głowie obraz, a wykonanie go 1:1 nie jest realne. Czasem też pojawią się problemy techniczne, np. chlapnięcie farbą nie tam, gdzie trzeba czy też wykolorowanie jednego elementu - a po skończeniu nie podoba mi się to, jak go zrobiłam - i w ruch idzie gumka do mazania.
Czy udostępniasz swoje prace w mediach społecznościowych? Jeśli tak, to gdzie możemy zobaczyć Twoje prace?
Tak - dziele się swoimi gotowymi pracami na swoim Instagramie - moja nazwa to nataliamilocoloring. Bardzo cieszę się, gdy ludzie inspirują się tym, co uda mi się wykonać lub odwzorowują moje prace - na bazie tego samego obrazka do pokolorowania.
Czy Twoje prace można kupić?
Nie - ze względu na to, że robię to dla siebie i swojej przyjemności. Ponadto często byłoby to niewykonalne, gdyż musiałabym wyrywać strony z kolorowanek, które zazwyczaj są obustronne. Jedynie czasem coś wydrukuję, pokoloruję i dam komuś w prezencie, np. kartkę z kwiatami na urodziny.
Czy masz jakieś ulubione projekty lub prace, nad którymi pracowałaś? Może jest jakaś praca, z której jesteś szczególnie dumna?
Kilka razy brałam udział w projekcie, podczas którego ludzie z różnych krajów świata kolorowali razem jedną, tę samą stronę. Termin wykonania był określony na 2 tygodnie i na umówioną datę każdy z kolorujących wysyłał pracę na czat i tworzone były kolaże - gdzie każda praca była inna, wyjątkowa. Jeśli chodzi o prace, z których jestem dumna - będzie ich kilka. Jest to na przykład papuga z kolorowanki Amazone, autorstwa Paule Brun.
Czy inspirujesz się jakimiś innymi artystami lub artystkami? Kto jest Twoją największą inspiracją?
Tutaj zabrzmię co najmniej dziwnie - ale zawsze, gdy patrzę na pusty lineart mam wizję w głowie, jak ma wyglądać - widzę kolory, cieniowanie danych elementów. I zawsze staram się to odwzorować. Dodatkowo czerpię inspirację z natury - staram się pokolorować kwiaty zgodnie z prawdziwymi roślinami, a gdy koloruję np. wiewiórkę to korzystam z prawdziwego zdjęcia tego zwierzęcia.
Czy są jakieś konkretne projekty lub prace, które chciałabyś zrealizować w przyszłości?
Hm... trudno powiedzieć. Może rozpocznę z kolorowankowymi znajomymi projekt "Kolorowanka w podróży" - czyli każda z dziewczyn będzie do siebie, po kolei, wysyłać książkę, kolorować po jednej wybranej stronie i przesyłać następnej osobie z listy, aż całość nie zapełni się wizjami artystycznymi różnych osób.
Czy masz jakieś rady dla początkujących, którzy chcieliby nauczyć się wypełniania lineartów?
Rady dla początkujących to przede wszystkim - nie przejmować się nieprzychylnymi komentarzami innych osób - bo z tym spotykamy się najczęściej, jak wspominałam na początku. Warto zaopatrzyć się w troszkę lepsze kredki dla początkujących np. Giotto Stilnovo, a dopiero później inwestować w profesjonalne i przy okazji drogie media dla artystów - gdyż na początku przygody kredek "wychodzi" więcej Dodatkowo - nie przejmować się, gdy coś nie wyjdzie - a czerpać radość z każdej chwili spędzonej przy lineartach.
Tworzysz? Robisz niezwykłe rzeczy lub znasz jakąś artystkę, która może dołączyć do naszego cyklu Mistrzynie Rękodzieła? Napisz do nas: redakcja@magazynona.pl lub na Facebooku kliknij TUTAJ
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.