reklama
reklama

Myjesz kurczaka przed gotowaniem? Sprawdź, dlaczego popełniasz błąd

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Myjesz kurczaka przed gotowaniem? Sprawdź, dlaczego popełniasz błąd - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZI Czy wiesz, że zwyczaj mycia mięsa, który praktykowany jest w wielu domach, może być niebezpieczny?
reklama

Myjesz mięso drobiowe przed gotowaniem? Jeśli tak okazuje się, że popełniasz błąd. Eksperci ds. żywności i zdrowia zgodnie twierdzą, że to praktyka nie tylko zbędna, ale również potencjalnie szkodliwa. 

Dlaczego nie powinno się myć mięsa drobiowego?

Mięso drobiowe jest często nosicielem bakterii, takich jak Salmonella czy Campylobacter. Mycie mięsa pod bieżącą wodą może sprawić, że te bakterie rozniosą się na inne powierzchnie w kuchni, co zwiększa ryzyko zakażenia. O tym fakcie na swoim Instagramie informuje Katarzyna Bosacka znana propagatorka zdrowego odżywiania. 

Mycie mięsa drobiowego może prowadzić do rozprzestrzeniania bakterii tj. Salmonella, Listeria, Campylobacter, zwłaszcza jeśli woda zmywająca mięso kapie na inne powierzchnie w kuchni. Bakterie obecne na surowym mięsie mogą przenikać na naczynia, deski do krojenia, sprzęt kuchenny, inne produkty spożywcze itp. - czytamy na instagramowym koncie dziennikarki.

Mycie drobiu jest nie tylko zbędne, ale wręcz niewskazane

Obróbka cieplna, którą stosujemy podczas przygotowywania mięsa, skutecznie eliminuje wszelkie bakterie, dlatego zaleca się unikanie mycia na przykład kurczaka czy indyka przed gotowaniem. Mycie drobiu jest nie tylko zbędne, ale wręcz niewskazane.

Mięso drobiowe, kupowane w zaufanych miejscach, powinno być bezpieczne do spożycia bez konieczności mycia. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek zanieczyszczenia na mięsie, zawsze można je delikatnie usunąć za pomocą papierowego ręcznika - czytamy w dalszej części postu. 


Na co zwrócić uwagę przygotowując mięso?

Podczas przygotowywania mięsa, niezależnie od tego, czy jest to kurczak, wołowina czy inne, istnieje kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka wskazówek dotyczących przygotowywania mięsa.

  • Data ważności i przechowywanie - jeśli kupujesz mięso pakowane sprawdź datę ważności mięsa przed zakupem.  Mięso powinno być przechowywane w odpowiednich temperaturach, aby uniknąć rozwoju bakterii.
  • Świeżość - oceń świeżość mięsa, sprawdzając kolor, zapach i teksturę. Mięso powinno mieć naturalny kolor, być bez nieprzyjemnego zapachu, a jego konsystencja powinna być jędrna.
  • Higiena rąk i narzędzi - umyj dokładnie ręce i używaj czystych narzędzi kuchennych oraz deski do krojenia. To zminimalizuje ryzyko przeniesienia bakterii na mięso.
  • Oddzielanie surowego mięsa od gotowego - unikaj kontaktu surowego mięsa z gotowym jedzeniem. Używaj różnych desek do krojenia i noży dla surowego mięsa.
  • Dokładne gotowanie - unikaj spożywania niedogotowanego mięsa, zwłaszcza mięsa drobiowego. Odpowiednia obróbka cieplna jest kluczowa dla eliminacji bakterii.
 

Przeczytaj również:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama