- Kim jest Ewa Woydyłło-Osiatyńska?
- Ewa Woydyłło-Osiatyńska o sposobach na radzenie sobie z depresją
- Jak radzić sobie z przygnębieniem? Pierwsza zasada Ewa Woydyłło-Osiatyńskiej: Powiedz bliźniemu coś dobrego
Jak radzić sobie chandrą? Druga zasada Ewa Woydyłło-Osiatyńskiej: Głośno się śmiej!- Jak rodzić sobie ze smutkiem i depresją? Trzecia zasada Ewa Woydyłło-Osiatyńskiej: Zacznij wybaczać!
- Jak radzić sobie z załamaniem? Czwarta zasada Ewa Woydyłło-Osiatyńskiej: Zanim zaśniesz, przypomnij sobie, co dobrego Cię spotkało.
- Jak radzić sobie z depresją? Odwracaj się od tego, co złe
Szybka ścieżka do osiągnięcia dobrostanu wydaje się być bardzo prosta, a jednak nie zawsze stosujemy się do porad, które wytycza Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Najwyższy czas to zmienić.
Kim jest Ewa Woydyłło-Osiatyńska?
Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej chyba nie trzeba przedstawiać, bo to jedna z najbardziej znanych specjalistek z dziedziny psychologii. Jest doktorem psychologii i terapeutką uzależnień. Autorka wielu książek, w tym również bestsellerów poświęconych psychologii i rozwojowi osobistemu. Jej najnowsze pozycje to: “Żyć lepiej. O rozwoju osobistym” oraz “Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie”
Ewa Woydyłło-Osiatyńska o sposobach na radzenie sobie z depresją
Psycholożka Ewy Woydyłło-Osiatyńska była gościnią panelu “Polska w depresji, co z naszą duszą?”, który odbył się w ramach Kongresu Kobiet 2024 (więcej o wydarzeniu przeczytasz tu, kliknij).Podczas dyskusji opowiedziała o programie na polepszenie samopoczucia i humoru.
“Wiele naszych problemów związanych z naszym samopoczuciem, z przygnębieniem, to są sprawy, które można rozwiązywać na dwa sposoby: jeden to jest zacząć się nimi bardzo przejmować, a drugi, to zacząć szybko szukać rozwiązań. Przygotowałam taką szybką ścieżkę pracy u podstaw
- powiedziała psycholożka podczas spotkania i przedstawiła 4 zasady, które warto stosować w swoim życiu.
Jak radzić sobie z przygnębieniem? Pierwsza zasada Ewa Woydyłło-Osiatyńskiej: Powiedz bliźniemu coś dobrego
Psycholożka radzi, aby nauczyć się mówić innym coś miłego, komplement życzliwe słowo. Zachęca, by robić to nie tylko w stosunku do bliskich osób, ale również nieznajomych.
“Codziennie każdy każdemu powinien mówić to co ma dobrego do powiedzenia, a nie co złego.
Nie mów: po co masz taką fryzurę, postarza Cię. Zamiast tego, co jest bardzo polskie, bo my kochamy ulepszać innych, zróbmy wysiłek i nie fałszywie, ale miło, odnośmy się do siebie.
Pierwsze skorzystają dzieci, ponieważ nareszcie przestaną słyszeć w domu, w szkole, u cioci na imieninach: “o boże czemu ty nosisz takie buty, a co to za tatuaż…?”
Dziecko, które tylko to słyszy od dorosłych, musi mieć depresję. To jest obrona przed cierpieniem. “
Jak radzić sobie chandrą? Druga zasada Ewa Woydyłło-Osiatyńskiej: Głośno się śmiej!
Śmiej się, kiedy tylko możesz.
“Głośno się trzeba śmiać z wszystkimi razem, w domu, w szkolnej klasie, na każdej lekcji, przynajmniej minutę dziennie.
My nie mamy poczucia humoru. Niestety, jesteśmy wyćwiczeni w poczuciu cierpienia.
Jesteśmy mistrzami olimpijskimi w okazywaniu smutku, rozpaczy, ciężkiego krzyża, wszystkich takich rzeczy, ale ja specjalistka od uzależnień, wiem, co zrobić, żeby się uwolnić od złego nawyku, trzeba się nauczyć dobrego nawyku, a dobrym nawykiem jest właśnie śmiech!
Ja to wypróbowuję, więc wiem na pewno, że to działa.
Jak rodzić sobie ze smutkiem i depresją? Trzecia zasada Ewa Woydyłło-Osiatyńskiej: Zacznij wybaczać!
Zacznij wybaczać teraz, już.
“Nie zdajmy sobie sprawy, że zapamiętane poczucie krzywdy, albo nasze ulubione polskie obrażenie się, to jest toksyna, która promieniuje. Jeżeli ja żywię urazę, to ode mnie pachnie toksyną. To jest ten paradoks, bo kto jak kto, ale akurat Polacy to już na pamięć znają: i odpuść nam nasze winy, jako i my… Co? Guzik, my nie odpuszczamy, my mówimy sobie nie, ja mu tego nie wybaczę. A dziecko czuje, że mama jest pełna nienawiści do sąsiadki, do cioci Marysi. Odpuszczajmy, wybaczajmy!"
Jak radzić sobie z załamaniem? Czwarta zasada Ewa Woydyłło-Osiatyńskiej: Zanim zaśniesz, przypomnij sobie, co dobrego Cię spotkało.
Przypomnij sobie każdego wieczora, przed spaniem, dobre rzeczy, które się wydarzyły. One nie muszą być wielkie.
“Zanim zaśniesz, przypomnij sobie, pomyśl o tym, co dobrego Cię spotkało: zjadłam pyszne spaghetti, spotkałam Agnieszkę, jedna dziewczyna chciała zrobić sobie ze mną zdjęcie, przeczytałam świetny artykuł w gazecie, obojętne co. Coś, co pokaże mi, że dziś mój dzień był piękny.
Jak radzić sobie z depresją? Odwracaj się od tego, co złe
Cztery rady, które dała Ewa Woydyłło-Osiatyńska, to szybka ścieżka, która może nam pomóc, gdy czuję, że pochłania mnie smutek i wpadam w depresyjny stan.
“Jeśli będę stosować 4 zasady z szybkiej ścieżki, to co ja robię z tym swoim chorym mózgiem? Ja go popycham, hej, nie zatrzymuj się na tym, co cię drażni, złości, wkurza, wścieka, tylko idź i odwracaj się do tego, co ci daje osłabiony dobrostan. To nie jest euforia, to nie jest ekstaza, to nawet nie jest szczęście, ale jest to po prostu piękne życie, to jest ta szybka ścieżka.”
Psycholożka zachęca nas do tego, by stosować zasady z szybkiej ścieżki od dziś, od teraz.
Przeczytaj też:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.