reklama

Sprawdzone sposoby na kaca

Opublikowano:
Autor:

Sprawdzone sposoby na kaca - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA RADZISprawdzony sposób na kaca jest tylko jeden - nie pić, ale mamy kilka rad dla tych, którzy nie stosują się do pierwszej zasady. Przeczytajcie zatem jak radzić sobie z kacem.
reklama

Tego uczucia doświadczyła zapewne choć raz w swoim życiu większość z Was — ból głowy, osłabienie, wzmożona pragnienie i wymioty to jedne z podstawowych objawów zatrucia alkoholem potocznie zwanego kacem. Alkohol jak dobrze wiecie na każdego działa inaczej. Co zatem decyduje o tym, jak będziemy się czuli po jego spożyciu? Przede wszystkim ilość, jaką wypijemy, ale również takie czynniki jak: płeć, wiek, waga, ogólny stan zdrowia i predyspozycje genetyczne. 

Co ciekawe wpływ ma również to, jakie trunki spożywamy — a to wszystko za sprawą zawartości metanolu. Im większe jego stężenie, tym gorsze nasze samopoczucie dnia następnego. Najwięcej metanolu zawierają: koniak, rum, whisky i czerwone wino.

Czym jest kac?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest kac — z medycznego punktu wiedzenia to nic innego jak reakcja na spożycie zbyt dużej ilości alkoholu. Jego obecność w organizmie powoduje:

reklama

  • odwodnienie — alkohol hamuje odzyskiwanie wody w nerkach, spożycie 100 ml alkoholu powoduje wydalanie 400 ml wody z organizmu
  • hipoglikemia — spadek poziomu cukru we krwi
  • zatrucie aldehydem octowym — toksyczna substancja powstająca w momencie rozkładu alkoholu w organizmie, w największej mierze odpowiada za złe samopoczucie
  • niedobór witaminy B12 i glutaminy
W 90% alkohol, który spożyjemy, trafia do wątroby, pozostała część do serca, płuc i poprzez krew do mózgu. Jego negatywne działanie możemy odczuwać przez kilka godzin po spożyciu, w niektórych wypadkach czas ten może się wydłużyć nawet do dwóch dni. 

 Lepiej zapobiegać niż leczyć

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą uniknąć lub choćby zmniejszyć syndrom dnia następnego. Co zatem robić, aby skutki wypitego przez nas alkoholu nie były aż tak dokuczliwe? Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach: 

reklama

  • najważniejsze, aby nie spożywać alkoholu na pusty żołądek. Najlepiej zjeść wcześniej tłusty posiłek, który spowoduje, że proces trawienia będzie dłuższy a sam alkohol wolniej się wchłonie pamiętaj, aby pić jak najwięcej wody lub soków, ale uwaga — unikaj napoi gazowanych, zawarty w nich dwutlenek węgla zwiększa wchłanianie alkoholu
  • profilaktycznie możesz zażyć witaminę C i B
  • staraj się nie mieszać alkoholi
  • nie pal papierosów — nikotyna nasila działanie alkoholu
  • wybieraj czysty alkohol (wódka, białe wino)  — ciemne trunki jak np. whisky i brandy potęgują kaca
  • nie pij alkoholu przez słomkę
Uzupełnienie płynów jest również wskazane po powrocie do domu, przed położeniem do łóżka (najlepiej w pozycji na brzuchu w razie ewentualnej awarii), jak i kolejnego dnia po imprezie. Przed spaniem wypij minimum pół litra wody.

reklama

Sposoby na kaca

Co zrobić, jeśli po imprezie obudziliśmy się jednak z nie najlepszym samopoczuciem. Poniżej przestawiamy kilka prostych porad jak pokonać kaca.

  • przede wszystkim staraj się dużo pić, aby uzupełnić poziom utraconej wody — najlepszym wyborem będzie niegazowana woda mineralna, napoje izotoniczne, sok pomidorowy i owocowy lub woda kokosowa
  • dzień rozpocznij od chłodnego prysznica, podziała on orzeźwiająco, alkohol wydalany jest w pewnym stopniu również przez skórę
  • staraj się coś zjeść, nawet jeśli nie masz na to specjalnej ochoty, polecamy szczególnie jajecznicę i rosół
  • jeśli odczuwasz silny ból głowy, zażyj leki przeciwbólowe dostępne bez recepty
  • dobrze się wyśpij
  • badania sugerują, że niektóre produkty roślinne dobrze sobie radzą z negatywnymi skutkami spożycia nadmiernej ilości alkoholu, należą do nich m.in.: imbir, żeń-szeń, szałwia, tymianek i kozieradka
  • jeśli masz możliwość, wyjdź z domu na krótki spacer, dotlenisz organizm 
Od kilku lat mamy do wyboru szereg specyfików, które mają nas ustrzec przed negatywnymi skutkami picia alkoholu. Suplementy diety dostępne zarówno w aptekach, jak i sklepach mają często bardzo bogaty skład, ale ich skuteczność jest dyskusyjna.   

reklama

Przeczytaj również:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama