reklama
reklama

Bezpłatne szczepienia dla dzieci, seniorów i kobiet w ciąży

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Bezpłatne szczepienia dla dzieci, seniorów i kobiet w ciąży - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWA Przed sezonem infekcyjnym Ministerstwo Zdrowia ogłosiło ważne zmiany dotyczące dostępu do szczepionek w Polsce.
reklama

W zestawieniu bezpłatnych leków znajdują się między innymi szczepionki przeciw grypie, pneumokokom oraz HPV. Pomimo dostępności tych leków w aptekach, farmaceuci nadal czekają na wytyczne dotyczące refundacji przeprowadzanych przez nich szczepień.

Prognozy nie są optymistyczne - mówią specjaliści

Podczas konferencji zorganizowanej przez Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych w Centrum Prasowym PAP, eksperci medyczni wyrazili swoje obawy dotyczące nadchodzącego sezonu zachorowań na choroby wirusowe. Nie ma optymistycznych prognoz, że sezon ten będzie łagodniejszy niż poprzednie lata.

„Rozsądek nakazuje solidnie przygotować się do sezonu infekcyjnego, gdyż ryzyko zachorowań na choroby zakaźne się zwiększa. Odnotowujemy wzrost liczby zarażonych pacjentów we wszystkich chorobach wirusowych, za wyjątkiem COVID-19" - oświadczył dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. 

Liczba zarażonych pacjentów w przypadku wielu chorób wzrosła nawet czterokrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim.

„To pesymistyczna perspektywa, jeżeli chodzi o nadchodzący sezon. Pamiętać więc należy, że wirusowe choroby najskuteczniej zwalcza się poprzez szczepienia" - przypomniał ekspert OPZCI. 

Darmowe szczepionki dla dzieci, seniorów 65+ oraz kobiet w ciąży przeciw grypie i dla 65+ przeciw pneumokokom

30 sierpnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę bezpłatnych leków dla dzieci poniżej 18. roku życia i seniorów po 65. roku życia. Z bezpłatnych leków nowe grupy pacjentów korzystają już od 1 września. Teraz szczepionki przeciw grypie są dostępne bezpłatnie dla dzieci do 18 roku życia, seniorów powyżej 65 lat oraz kobiet w ciąży. Natomiast wszyscy dorośli, włączając w to pacjentów narażonych na ryzyko grypy, mogą skorzystać z 50-procentowego zwolnienia z opłat za te szczepienia. Darmowe szczepienia przeciwko pneumokokom są dostępne dla osób powyżej 65 roku życia, które cierpią na co najmniej jedną przewlekłą chorobę, zwiększającą ryzyko ciężkiego przebiegu tej infekcji oraz jej poważnych powikłań

Szczepienia powinny być dostępne dla pacjentów na każdym etapie życia

Prof. Adam Antczak, przewodniczący Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, podkreśla, że szczepienia powinny być dostępne dla pacjentów na każdym etapie życia. Dzięki temu, że w Polsce mamy dostęp do nowoczesnych leków, a nakłady na programy szczepień zostały znacząco zwiększone, bariery finansowe w zakresie szczepień zostają zniesione.

„Znika nam kompletnie bariera finansowa, jeżeli chodzi o szczepienia. Ścieżka bezpłatnego szczepienia jest dłuższa, gdyż mamy refundację receptową, ale jest szansa na odejście od tego modelu w przyszłości" - podkreślała dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas,konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Pacjenci mogą bezpłatnie wykonać szczepieniach w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

 „W placówkach POZ można otrzymać receptę, wykupić ją w aptece i, wracając do ZOZ-u, otrzymać szczepionkę za darmo" - powiedziała dr Mastalerz-Migas.

Kwestia finansowania cały czas nierozstrzygnięta

Wciąż pozostaje nierozwiązany problem ustalenia zasad, na jakich farmaceuci będą mogli przeprowadzać szczepienia w aptekach. Brakuje jeszcze sprecyzowanego procesu zawierania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w celu realizacji szczepień w placówkach medycznych i aptekach, co sprawia, że kwestia finansowania tych usług pozostaje nierozstrzygnięta.

„Przepisy powinny uprawniać farmaceutów do wystawiania recept refundowanych lub znosić obowiązek posiadania recepty przez pacjenta szczepionego w aptece. Aby skorzystać z przywileju bezpłatnej szczepionki, w obecnej sytuacji pacjent będzie potrzebował recepty od lekarza, co znacząco wydłuży ścieżkę szczepienia. Konieczne jest niezwłoczne podjęcie działań, aby rozwiązać ten problem" - wyjaśnił dr n. farm. Mikołaj Konstanty, prezes rady Śląskiej Izby Aptekarskiej. 

źródło informacji: PAP MediaRoom

Przeczytaj również:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama