Fundacja Kulczyk Fundation skupia się bardzo mocno na walce z ubóstwem i wykluczeniem związanym z menstruacją. Pomaga kobietom i dziewczętom, które mogą mieć ograniczony dostęp do odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.
Menstruacja w Polsce to temat tabu
Badania społeczne przeprowadzone przez firmę badawczą Difference na zlecenie Kulczyk Foundation wykazały, że w Polsce menstruacja wiąże się z brakiem informacji i rzetelnej wiedzy, poczuciem wstydu i upokorzenia, licznymi przesądami oraz ograniczonym dostępem do podpasek.Ponadto badania ujawniły, że w Polsce menstruacja nadal jest tematem tabu. Chociaż większość kobiet deklaruje akceptację tego zjawiska jako biologicznego, to dla wielu pozostaje to temat wstydliwy i rzadko poruszany w rozmowach. Co trzecia nastolatka nie czuje się psychicznie gotowa na nadejście pierwszej miesiączki, a 42% badanych kobiet przyznało, że w ich rodzinie o okresie nie mówi się lub nie mówiło wcale. Przekazywanie wiedzy o menstruacji przez matki swoim córkom zwykle jest niewystarczające.
Szkoła rzadko uczy, jeszcze rzadziej wspiera
Szkoły również nie skupiają się na edukacji dotyczącej okresu i nie oferują odpowiedniego wsparcia uczennicom w tej kwestii. W konsekwencji wiele uczennic czuje się zdezorientowanych i niekomfortowo z powodu braku odpowiednich informacji i pomocy ze strony szkoły.Temat menstruacji nie jest uwzględniony w podstawie programowej, co powoduje, że szkoły zwykle nie poświęcają mu wystarczającej uwagi. Zajęcia Wychowania do Życia w Rodzinie, które powinny przygotować uczniów do pierwszej miesiączki, są często organizowane w godzinach, które nie odpowiadają uczniom, co prowadzi do niskiej frekwencji. Ponadto, prowadzący te lekcje często nie mają odpowiedniego przygotowania i sami czują się niepewni w tym temacie.
„Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”
Program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” to inicjatywa Kulczyk Foundation i marki Rossmann mająca na celu zapewnienie uczennicom w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji oraz edukację na jej temat. Badania przeprowadzone przez firmę badawczą Difference na zlecenie Kulczyk Foundation wykazały, że co piąta uczennica opuszcza lekcje z powodu braku odpowiednich środków higienicznych podczas miesiączki.W ramach programu uczennice otrzymują roczny zapas podpasek, a nauczyciele otrzymują specjalnie opracowane materiały edukacyjne, które omawiają z uczniami podczas lekcji i godzin wychowawczych. W pierwszej edycji programu w roku szkolnym 2021/2022 wzięło udział 96 szkół, a w drugiej edycji, w roku szkolnym 2022/2023, programem objętych jest 224 szkół z całej Polski, a uczniowie i uczennice angażują się w wolontariat, aby zwiększyć świadomość na temat menstruacji wśród swoich koleżanek i kolegów.
Przeczytaj również:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.