reklama

Syndrom martwego pośladka - schorzenie, które coraz częściej dotyka młode kobiety

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Syndrom martwego pośladka - schorzenie, które coraz częściej dotyka młode kobiety - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWASiedzący tryb życia i praca biurowa to czynniki sprzyjające występowaniu amnezji pośladkowej. Choć nazwa schorzenia może wydawać się lekko humorystyczna, to niesie za sobą szereg negatywnych skutków.
reklama

W dzisiejszym świecie praca zdalna i długie godziny spędzane przed ekranem stanowią niemal codzienną rzeczywistość dla wielu osób. To zjawisko może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do wystąpienia amnezji pośladkowej, nazywanej również syndromem głupiego pośladka.

Syndrom amnezji pośladkowej dotyczy coraz częściej młodych kobiet

Mięśnie pośladkowe, takie jak mięsień pośladkowy wielki, średni i mały, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Osłabienie tych mięśni może prowadzić do zaburzeń postawy, bólu pleców, kręgosłupa, a także problemów z kolanami, biodrami i barkami. Syndrom ten diagnozuje się coraz częściej wśród młodych kobiet.

Amnezja pośladkowa - objawy

Objawy syndromu mięśnia pośladkowego obejmują szereg dolegliwości, które mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie. Do najczęstszych objawów związanych z zanikiem mięśnia pośladkowego należą:
- bóle krzyża, które lokalizują się w dolnej części pleców.
- bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa
- zapalenia mięśni łydek są efektem nadmiernego obciążenia innych grup mięśni w wyniku zaniku mięśnia pośladkowego. 
- garbienie się 
- bóle kolan
- słabsza ruchomość stawów

reklama

Kto jest w grupie ryzyka?

Siedzący tryb życia sprawia, że mięśnie zginaczy stawów biodrowych są stale skrócone i naprężone. Kiedy długo siedzimy, nasze ciało stara się dostosować do tej pozycji, co powoduje rozciąganie mięśni pośladkowych. Jednakże, gdy utrzymujemy te mięśnie w rozciągnięciu przez długi czas, stają się one osłabione. Nasz mózg reaguje na to tworząc nowe nawyki, pomijając aktywację mięśni pośladkowych, ponieważ wydaje się, że są one już niepotrzebne. 

Jednak syndrom ten nie dotyczy wyłącznie osób prowadzących siedzący tryb życia. Dotyka również osób, które uprawiają aktywnie sport np. piłkarzy, kolarzy, biegaczy oraz trenujących na siłowni. Dlaczego? Ponieważ podczas aktywności angażują głównie mięśnie ud albo mają nieprawidłowy wzorzec ruchu.

reklama

Jak rozpoznać amnezję pośladkową?

Stań na jednej nodze i obserwuj, czy miednica po stronie uniesionej nogi utrzymuje równą wysokość z miednicą po stronie nogi podporowej. Możesz także spróbować napiąć pośladki i delikatnie wyczuć rękami, czy pojawia się skurcz mięśni. To proste ćwiczenia mogą dostarczyć wskazówek dotyczących ewentualnego zaniku mięśni pośladkowych.

Co robić, aby uniknąć syndromu martwego pośladka?

Aby uniknąć amnezji pośladkowej, konieczne jest mądre podejście do treningu. Ćwiczenia wzmacniające, takie jak przysiady, wykroki czy wypchnięcia bioder, powinny być integralną częścią rutyny treningowej. Zaleca się również ćwiczenia podczas siedzenia - regularne spinanie pośladków i utrzymanie napięcia przez kilkanaście sekund kilka razy dziennie może być kluczowe, aby zapobiec występowaniu w przyszłości syndromu martwego pośladka.

reklama

Przeczytaj również:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama