Reklama

Małżeństwa bezdzietne z wyboru - dlaczego niektórzy decydują się na taką opcję?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Małżeństwa bezdzietne z wyboru - dlaczego niektórzy decydują się na taką opcję? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA I DZIECKO Dlaczego niektóre pary decydują się na życie bez dzieci i jak radzą sobie z tym wyborem? Poznajcie małżeństwo, które mówi otwarcie - nie chcemy mieć dzieci. Przeczytaj wywiad z Anią i Kamilem.

Temat decyzji o posiadaniu dzieci jest jednym z najważniejszych wyborów, jakie ludzie podejmują w swoim życiu. Coraz więcej par decyduje się na bezdzietność z wyboru. Takie małżeństwa spotykają się jednak z częstymi pytaniami ze strony rodziny, przyjaciół czy społeczeństwa, a ich wybór jest postrzegany jako kontrowersyjny.
Parą, która świadomie podjęła decyzję o tym, że nie chce posiadać potomstwa jest Ania i Kamil - małżeństwo z 6-letnim stażem. Jak reaguje otoczenie na wiadomość, że nie planują zostać rodzicami i dlaczego postanowili świadomie zrezygnować z rodzicielstwa? Opowiedziała nam o tym Ania, dzięki której możemy poznać kolejną prawdziwą historię naszej Czytelniczki.

Decyzja, która jest świadoma i przemyślana

Ania nie ukrywa, że decyzja o nieposiadaniu dzieci jest z jej strony jest bardzo przemyślana. Otwarcie mówi, że nie czuła nigdy potrzeby posiadania dzieci.

Chyba tak naprawdę nigdy nie czułam instynktu macierzyńskiego — mówi.

Wspomina, że kiedy odwiedzała koleżanki, które zostawały mamami widok maluchów nie wzbudzał w niej żadnych emocji.

Zazwyczaj kobiety rozpływają się na widok niemowlaków, u mnie tego nie było. Myślałam sobie fajny mały człowiek i tyle. Nie miałam potrzeby noszenia dziecka, przytulania - wspomina.

Wiążąc się z Kamilem nie ukrywała swoich poglądów, mówiła bardzo otwarcie o tym, że nie chce zostać matką. 

Dla Kamila nie jest to większy problem. Powiem tak, gdyby dziecko w życiu mojego męża się pojawiło byłby pewnie dobrym ojcem. Jednak fakt nieposiadania potomstwa w żaden sposób nie powoduje, że czuje się w jakim stopniu mniej wartościowym mężczyzną.

Najważniejsze jest, aby mówić o tym otwarcie od samego początku

Ania była w dwóch poważnych związkach, pierwszy partner początkowo akceptował wybór kobiety. Jednak z biegiem czasu obserwując swoich kolegów, którym rodziły się dzieci, zaczął przekonywać Anię do zmiany decyzji.

W pewnym momencie chyba dość mocno poczuł chęć posiadania dziecka. Moim zdaniem nie można zostać matką, tylko dlatego, że ktoś od nas tego oczekuje - mówi.

Związek nie przetrwał próby, para rozstała się po 3 latach związku. Po mniej więcej roku poznała obecnego męża, którego jak wspomina na jednym z pierwszych spotkań poinformowała o swoich poglądach na macierzyństwo. Ania zwraca uwagę, że będąc w związku bardzo ważnym aspektem jest rozmowa i informowanie partnera o swoich poglądach, szczególnie tych bardzo istotnych.

Kamilowi chyba na trzeciej randce powiedziałam o tym, że nie planuję w przyszłości mieć dzieci. Jakoś nie zrobiło to wtedy nami większego wrażenia pamiętam — opisuje.

Para po dwóch latach znajomości podjęła decyzję o ślubie. 

Dlaczego wciąż nie macie dziecka — pytają

Małżeństwa bezdzietne często spotykają się z niewybrednymi pytaniami. "Dlaczego nie macie jeszcze dzieci?", "Czy nie czujecie, że czegoś wam brakuje?", "Czy nie boicie się, że po latach będziecie sami?". Takie pytania mogą być krępujące i bolesne, a dla niektórych par stanowią atak na ich wybór i styl życia.

Oczywiście, że podczas spotkań rodzinnych słyszymy pytania o dzieci. Odpowiadamy wtedy, że póki co nie planujemy potomstwa. Podejrzewani jesteśmy często również o bezpłodność  - mówi nam Ania.

Niestety zdaniem naszej rozmówczyni nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że decyzja o pozostaniu bezdzietnymi to prywatna sprawa każdej pary. Nikt nie powinien narzucać swoich przekonań i wartości. Ważne jest, aby szanować wybory innych osób i ich decyzje dotyczące życia prywatnego.

 Małżeństwa bezdzietne powinny mieć wolność wyboru, bez nacisku ze strony społeczeństwa, a ich wybór powinien być akceptowany i szanowany - apeluje.

Jakie są zalety nieposiadania dzieci?

Oczywiście, to, czy posiadanie dzieci w małżeństwie jest zaletą, czy nie, zależy od indywidualnych preferencji i sytuacji życiowej każdej pary. Jakie zalety wynikają zdaniem Ani z nieposiadania potomstwa.

Zdecydowany plus to więcej wolnego czasu i swobody oraz nie ukrywajmy kwestie finansowe. Razem z moim mężem robimy to co chcemy i kiedy chcemy, nic i nikt nas w tym nie ogranicza i to jest fajne - precyzuje Ania.


Niektórzy ludzie uważają, że posiadanie dzieci jest jednym z najpiękniejszych doświadczeń życiowych, podczas gdy inni — co pokazuje przykład Ani — wolą skupić się na innych aspektach życia.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy uważacie, że Ania będzie w przyszłości żałować swojej decyzji?

Przeczytaj również:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy