reklama
reklama

Angelika schudła ponad 20 kg w 2 miesiące. Przeszła operację bariatryczną

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Autor - Angelika

Angelika schudła ponad 20 kg w 2 miesiące. Przeszła operację bariatryczną - Zdjęcie główne

Pani Angelika dwa miesiące temu poddała się operacji bariatrycznej dzięki, której schudła już ponad 20 kg | foto Autor - Angelika

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA ZDROWA Pani Angelika dwa miesiące temu poddała się operacji bariatrycznej dzięki, której schudła już ponad 20 kg. Nam zgodziła się opowiedzieć o tym, jak wyglądały pierwsze chwile po zabiegu, czy był on refundowany i jak obecnie wygląda Jej życie.
reklama

Walczyć z otyłością można na wiele sposobów, niestety bardzo często nie przynoszą one porządnych rezultatów. Kiedy wszystko zawodzi, z  pomocą przychodzi medycyna. Zabieg bariatryczny,  któremu poddała się Angelika, jest ostatecznością, ale też ratunkiem. Ratuje zdrowie, a często życie.
Na dzień dzisiejszy (08.02.2023) Angelika schudła równo 23 kg.

Czym jest operacja bariatryczna?

Oto kolejna prawdziwa historia na naszym portalu. Dziś rozmawiamy z Angeliką. Kobietą, która schudła ponad 20 kilogramów w dwa miesiące. Jak to zrobiła? 

Chirurgia bariatryczna zajmuje się operacyjnym leczeniem otyłości, która traktowana jest obecnie jako choroba przewlekła. Celem zabiegu jest zmniejszenie spożywania i wchłaniania pokarmów. Efekt ten zostaje uzyskany poprzez redukcję objętości żołądka lub zmianę drogi pokarmowej. Najczęstszymi operacjami bariatrycznymi są: rękawową resekcję żołądka (sleeve gastrectomy) i ominięcie żołądkowe (gastric bypass). 

Taką właśnie operację, dwa miesiące temu, przeszła pani Angelika, która zgodziła się nam opowiedzieć, dlaczego zdecydowała się na tego typu zabieg. Z rozmowy dowiecie się:

  • ile kosztował zabieg
  • jak wyglądała kwalifikacja
  • czy Angelika czuła lęk przed operacją
  • ile kilogramów już zrzuciła
  • jak wygląda obecnie Jej dieta
  • jak wygląda proces powrotu do pełni sił

Czym jest zjawisko body shamingu?

Przeczytaj naszą rozmowę z Angeliką

Na wstępie chciałam zapytać, czy miała Pani w swoim życiu styczność ze zjawiskiem body shamingu?
Tak,  szczególnie kiedy chodziłam do szkoły. Zdarzały się osoby, które wyśmiewały się i próbowały traktować mnie po prostu gorzej i inaczej niż szczupłych rówieśników. Jednak na szczęście więcej było życzliwości niż właśnie takiego niezrozumiałego szykanowania 

Zobacz zdjęcie, a następnie czytaj artykuł dalej:

źródło: Angelika Szymandera

Co skłoniło Panią do podjęcia decyzji o poddaniu się operacji bariatrycznej? Czy była to wyłącznie Pani decyzja? Czy takie rozwiązanie zasugerował np. lekarz?
Operacje chciałam zrobić już od dawna, ciągle śledziłam metamorfozy na portalach społecznościowych, ale nie mogłam się zdecydować, zwlekałam z decyzją, a czas mijał i waga rosła. Aż pewnego dnia będąc u taty w pracy, spotkałam jego znajomego, który był właśnie po operacji bariatrycznej. Jako że jestem bardzo bezpośrednia, zaczęłam z nim na ten temat rozmawiać i tak od słowa do słowa. Kilka dni później miałam już pierwszą wizytę u doktora w Nowej Soli. 

Metoda Mini Gastric Bypass

Czy miała Pani pewne obawy i lęk przed zabiegiem?
Hmmm … Raczej nie miałam obaw, tylko zastanawiałam się, jak to będzie po operacji? Myślałam, jak osoba, która może zjeść wszystko, co ma pod nosem, nagle będzie jadła dziecięce porcje i co najlepsze — naje się tym. Nie bałam się samej operacji.

Gdzie została wykonana?
Operacja została przeprowadzona w szpitalu w Nowej Soli.

Jaki zabieg został u Pani dokładnie przeprowadzony?
Miałam wykonaną operację metodą — Mini Gastric Bypass. Dlaczego taka metoda? Ponieważ przed operacją miałam ogromne zgagi spowodowane ostrym refluksem żołądkowych, a do tego w gastroskopii wyszły mi jeszcze przepukliny. Doktor na wizycie stwierdził, że musi być bypass, aby pozbyć się tego wszystkiego. I tak tez się stało — od dnia operacji nie pamiętam co to zgaga.

Jakie trzeba mieć BMI do operacji bariatrycznej?

Jakie wygląda klasyfikacja do zabiegu, jakie warunki należy spełnić?
W pierwszej kolejności doktor kwalifikuje do zabiegu na podstawie BMI. Musi być to wskaźnik od 35 wzwyż z minimum dwiema chorobami współistniejącymi lub BMI powyżej 40  bez chorób współistniejących. 

Ile kosztuje operacja bariatryczna? Czy koszty pokrywa NFZ?

Czy operacja była w jakimś stopniu refundowana? Czy musiała Pani za zabieg zapłacić z własnej kieszeni? 
Operacja była w pełni refundowana przez NFZ, jedynie, za co płaciłam to za wizyty u specjalistów przed operacją. Musiałam odwiedzić:

  • kardiologa,
  • pulmonologa,
  • endokrynologa, psychologa klinicznego
  • i dietetyka bariatrycznego.
Od tych specjalistów potrzebne były zaświadczenia o braku przeciwwskazań do operacji. Oczywiście mogłam te wizyty odbyć  w ramach NFZ ,jednak wtedy trzeba liczyć się z dłuższy okresem oczekiwania na wizytę, a ja jestem w gorącej wodzie kąpana. Także każdego specjalistę odwiedziłam prywatnie. Resztę badań: gastroskopia, usg, doopler tętnic, rtg oraz szereg badań z krwi miałam wykonane na NFZ w szpitalu powiatowym.  Gdyby ktoś chciał i miał cierpliwość, mógłby wszystko to wykonać w ramach NFZ. 

Jaki jest ból po operacji bariatrycznej?

Ile czasu minęło od zabiegu? Jak Pani czuła się bezpośrednio po nim, a jak obecnie?
Od operacji mijają 2 miesiące. Jeśli chodzi o moje samopoczucie, to nie ma  kompletnie porównania z tym, jakie było przed operacją i teraz, pod każdym względem ,zarówno fizycznym, jak i psychicznym.  Zaraz po wybudzeniu  i  powrocie na salę, ok godz. 13.00 odczuwałam ogromny ból, ucisk w klatce piersiowej. Aż trudno to wszystko opisać.  To przez wpuszczony gazu na rozszerzenie brzucha. Mimo podawanych leków przeciwbólowych ból „puszczał” tylko na moment. To trwało  aż do godz. 17.00, gdy dostałam morfinę. Wtedy już z godziny, na godzinę było tylko znacznie lepiej. Zrozumiałam, że zaczęło się dla mnie nowe życie, nowe szanse na życie. Od tamtego momentu było i jest już tylko lepiej.

Jak spada waga po operacji bariatrycznej?

Ile kilogramów udało się już Pani zrzucić? Jaka waga jest tą wymarzoną?
Przez te 2 miesiące od operacji udało mi się zrzucić 20 kg i jest to dopiero początek drogi. Będę szczęśliwa jak ujrzę na wadze dwie cyfry,. A dalej ? Dalej nie planuję — czas sam pokaże, co będzie się działo. Zaczynałam ze sporą wagą.  Przed operacją ważyłam 131,2 kg.

Jak wygląda obecnie Pani dieta?
Jeśli chodzi o dietę — hmmm. Nie wiem, czy nazwać to dietą — bo źle to się kojarzy. Jem jak przed operacją! Tylko są to mikro porcje, pilnuje, aby było więcej białka w jedzeniu, słodycze ograniczyłam do minimum. Piję, a może raczej staram się wypijać, choćby 1,5 litrów wody dziennie.

Czy jest Pani pod opieką lekarzy? 
Oczywiście jestem pod opieką lekarzy. Głównie jestem w stałym kontakcie z lekarzem, który mnie operował, któremu zawdzięczam cała moją drogę i szansę na nowe życie. Jestem też w kontakcie z dietetyczką — kiedy tylko mam jakiś problem z jedzeniem, jakieś wątpliwości mogę bez problemu dzwonić lub napisać.

Niektórzy mogą uznać, że taka operacja to pójście na skróty. Co by Pani powiedziała takim osobą?
Operacja nie jest żadną drogą na skróty i pójściem na  łatwiznę. Jest to ogromna walka na początku o każdy kęs, o każdy łyk. Nauką wszystkiego od nowa.  W pierwszej kolejności trzeba sobie dokładnie w głowie ułożyć i zdecydować czego się chce i czego oczekuje. 

Pani Angelika na co dzień prowadzi również TikToka gdzie relacjonuje proces swojej jak to nazywa "przemiany".
Jej poczynania możecie śledzić TUTAJ

Przeczytaj również: 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama