Reklama

Tworzą wyjątkową biżuterię z ludzkimi prochami. Niektórych to szokuje!

Opublikowano:
Autor:

Tworzą wyjątkową biżuterię z ludzkimi prochami. Niektórych to szokuje! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ONA MA MOC Pani Monika jest właścicielką firmy, która tworzy biżuterię z ludzkimi prochami. Zdarza mi się czytać komentarze typu: "Jak tak można?", "Fuj, czyjeś prochy nosić przy sobie..." itp. Jednak ja się nimi absolutnie nie przejmuję. Wiem, jak wiele dobrego czyni nasza biżuteria — mówi.

Pani Monika wraz z mężem Patrykiem tworzą bardzo wyjątkową biżuterię. Wśród ludzi budzi ona jednak dość skrajne emocje. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ do jej tworzenia wykorzystują ludzkie prochy.

Każdy przeżywa śmierć bliskiej osoby na swój sposób. Zazwyczaj chcielibyśmy w takiej sytuacji zatrzymać czas, aby ta osoba pozostała z nami i nigdy nas nie opuszczała. W pełni szanujemy i rozumiemy taką decyzję, dlatego poniekąd pomagamy spełnić tę potrzebę - mówi pani Monika. 

Jesteście zapewne ciekawi, ile taka biżuteria kosztuje? Kto ją zamawia i jakie emocje wzbudza wśród ludzi? Przeczytajcie wywiad z panią Moniką właścicielką firmy, która tworzy unikatowe pamiątki żałobne.

Na wstępie chciałabym zapytać jak narodził się pomysł tworzenia biżuterii z ludzkimi prochami? 
Wszystko zaczęło się od jednego pytania, zadanego w czasie pandemii. Otrzymałam wiadomość od pewnej Pani, która była zainteresowana złożeniem takiego właśnie zamówienia. Zapytała, czy z punktu widzenia technicznego byłoby to możliwe i w jakiej formie moglibyśmy jej zaproponować wykonanie biżuterii z zatopionymi w żywicy prochami jej bliskiej osoby. Na początku powiedziałam, że muszę to przemyśleć i wrócę z odpowiedzią za kilka dni. Nie chodziło tu jednak o kwestie techniczne. Musiałam ten temat najpierw przerobić w sobie. Szczerze mówiąc początkowo byłam dosyć zdziwiona pytaniem, a w głowie miałam pełno myśli. Czy to jest legalne? Dlaczego ktoś chce mieć biżuterię z prochami? Co ta osoba musi czuć, jak bardzo musi jej być ciężko po stracie kogoś bliskiego, skoro chce mieć jego cząstkę tak blisko siebie cały czas? Jak przyjąć i wykonać później takie zamówienie?

Jednak ostatecznie Pani się zgodziła?
Tak. Po kilku dniach i rozmowach z mężem postanowiliśmy, że damy szansę temu projektowi, jeżeli stworzenie tak osobistej pamiątki miałoby, chociaż w maleńkim stopniu pomóc tej jednej osobie w ukojeniu bólu po stracie. Dyskretnie pokazaliśmy efekt końcowy na relacji naszego profilu na Instagramie, później na Tik-Toku i tak się zaczęło. Z dnia na dzień napływały do nas pytania od innych zainteresowanych osób. Wtedy poczuliśmy, że taki rodzaj pamiątki jest dla tych osób bardzo ważny i niesie ze sobą coś niezwykle wyjątkowego — ukojenie.

Jak powstaje biżuteria z prochami ludzkimi?

W jaki sposób pozyskiwane są prochy do biżuterii? Czy trafiają do Państwa bezpośrednio z krematorium, czy za pośrednictwem osoby, która zamawia biżuterię? W jaki sposób właściwie można pozyskać prochy do wykonania takiej pamiątki?
Najczęściej klienci dostarczają nam prochy osobiście, jednak można je również wysłać. Pamiętajmy, że do stworzenia takiej biżuterii potrzebna nam jest bardzo symboliczna ilość. Wystarczy już nawet 1 gram. Współpracujemy również z kilkoma Domami Pogrzebowymi w Polsce, zatem i za ich pośrednictwem klient może dokonać zamówienia na taką pamiątkę, jeżeli ten posiada ją w swojej ofercie. Wtedy już kontaktujemy się bezpośrednio z przedstawicielem danego Domu Pogrzebowego. Nie mamy kontaktu z krematoriami. Moment omawiania szczegółów pochówku to najlepszy czas na poproszenie pracownika Domu Pogrzebowego o możliwość odsypania symbolicznej ilości prochów na "użytek własny". Dom Pogrzebowy ma prawo odmówić, jednak jeszcze nie słyszałam, aby kiedykolwiek tak się stało. Pamiętajmy, że tam również pracują ludzie, którzy rozumieją, jak duże znaczenie dla osób pogrążonych w żałobie może mieć taki gest.

Kto najczęściej zamawia taką biżuterię?
Najczęściej są to rodzice, którzy z różnych przyczyn musieli pożegnać swoje dzieci. Ale wśród naszych klientów są też żony, mężowe, narzeczeni, dzieci, czy wnuki. Są i właściciele zwierząt, gdyż nie tylko z prochami ludzkimi można wykonać sobie taką pamiątkową biżuterię.

Jaką biżuterię z prochami bliskich można u Państwa zamówić?
Biżuterię z prochami można zamówić właściwie w każdej postaci z dostępnych wzorów na naszej stronie. Najczęściej jednak klienci decydują się na złote lub srebrne zawieszki. W związku z rosnącym zainteresowaniem na tego typu pamiątki, nasza strona internetowa www.damar-bizuteria.pl jest już w trakcie bardzo dużych zmian wizualnych, aby możliwość dokonania takiego zamówienia była dla klientów jeszcze łatwiejsza i wygodniejsza.

Biżuteria z prochami ludzkimi cena

Jaka jest jej cena?
Cena uzależniona jest od wzoru, jaki finalnie wybierze klient. Zazwyczaj koszt takiej biżuterii waha się w przedziale 300 - 700 zł. Zdarza się również, że klienci wysyłają nam własne zawieszki (oczywiście po wcześniejszym ustaleniu), w których proszą jedynie o wykonanie usługi. Wtedy koszt jest niższy.

Jak wygląda proces realizacji takiego zamówienia?
Najczęściej klienci na początku kontaktują się z nami telefonicznie lub mailowo w celu uzyskania większej ilości informacji na ten temat. Wiele osób chce personalizować swoje zawieszki, np. poprzez dodanie malutkiej literki lub płatków złota czy srebra na tle prochów. Aby ułatwić proces składania zamówienia, tak jak wspomniałam wcześniej, dostosowujemy właśnie nasz sklep do możliwości personalizacji takich zamówień bez konieczności kontaktowania się z nami osobiście. Na chwilę obecną większość takich zamówień realizujemy drogą mailową. Po ustaleniu wszystkich szczegółów z klientem i dostarczeniu nam prochów przystępujemy do realizacji zamówienia. Ten z kolei zależny jest od wybranego wzoru. Zawsze po otrzymaniu przesyłki informujemy również klienta o jej bezpiecznym dotarciu oraz orientacyjnym czasie realizacji zamówienia. Zwykle jest to około 7-10 dni roboczych. 

Czy było zlecenie lub zlecenia, które utkwiły Pani w pamięci?
Każde zamówienie jest dla nas wyjątkowe. Zapadają nam w pamięci historie ludzi, ich emocje i sposób, w jaki się nimi z nami dzielą. Jest kilka takich zamówień, które wyjątkowo mocno zapisały się w mojej pamięci. Zamawiana biżuteria nie była jednak tylko z użyciem prochów, ale i włosków dzieci. Ten temat jest dla mnie wyjątkowo wrażliwy. Być może wynika to z faktu, że sama jestem mamą, jednak nie da się ukryć, że śmierć dzieci zawsze wywołuje we mnie wiele skrajnych emocji. Nie jest to biżuteria dla każdego i nie każdy jest gotowy taką posiadać.

Prochy w biżuterii budzą skrajne emocje

Z jakim odbiorem Państwa prace się spotykają? Czy zdarzają się negatywne komentarze?
Oczywiście, że tak! Zdarza mi się czytać komentarze typu: "Jak tak można?", "Fuj, czyjeś prochy nosić przy sobie..." itp. Jednak ja się nimi absolutnie nie przejmuję. Wiem, jak wiele dobrego czyni nasza biżuteria. Jak bardzo pomaga ukoić ból po stracie. Zawsze też podkreślam, że nie jest to biżuteria dla każdego, a i nie każdy jest gotowy taką posiadać. Nie ma tygodnia, a czasami i dnia, żebym nie dostała wiadomości z podziękowaniem od klientów za wykonane zamówienia. Klienci są nam wdzięczni za możliwość tworzenia dla nich tak wyjątkowych pamiątek i to jest dla mnie najpiękniejsze i najważniejsze.

Czy Pani firma jako jedyna w kraju wykonuje tego typu biżuterię?
Szczerze mówiąc nie znam drugiej takiej firmy, jak nasza. Kontaktują się z nami osoby również z bardzo odległych krajów, ponieważ i w ich okolicy nie mają oni możliwości zrealizowania takich projektów. Zatem wydaje mi się, że nie tylko w Polsce jesteśmy wyjątkowi pod tym względem.

Przeczytaj również:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy